Depresyon Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Depresyon tedavisi ilaç ve psikoterapi birlikte uygulanır. Antidepresif ilaçlar beyinde oluşan kimyasal bozukluğu tedavi ederek dengeye getirir.

İlaç tedavisine paralel olarak hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran veya hastalığın tedavisinde güçlüklere yol açan günlük yaşamla ilgili sorunların psikoterapi yoluyla tedavi edilmesi gereklidir. İlaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte uygulanması en idealidir.

Tedavide kullanılan ilaçlar birer mutluluk hapı olarak görmemek gerekir.

Bu ilaçlar vücuttaki bozuklukları tedavi ederek hastaların normal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olurlar. İlaç tedavisi haftalarca ve hatta aylarca sürebilir. Ortalama tedavi süresi 9-18 ay arasında değişir. Hastaların büyük bir bölümü tedaviye olumlu cevap verir. Tedavinin başlangıcında görülebilecek geçici kendini iyi hissetmeme durumlarından korkmamak ve tedaviyi asla yarım bırakmamak gerekir.

Depresyn tedavisi gören bazı hastalar hayal kırıklığına uğrayabilir.

Bundan dolayı tedavinin aylarca sürebileceği hastalara ve hasta yakınlarına mutlaka detaylı olarak anlatılmalıdır. Her hastanın tedavisi kendine göre farklılıklar gösterir. Bunu, en iyi tedaviyi planlayan ve uygulayan doktor bilir. Mutlaka doktora güvenmek ve hayal kırıklığı yaşamadan sabırla tedavi ye devam etmek gerekir.

Her tedavide en tehlikeli olan davranış biçimi,tedaviyi yarım bırakmaktır. Özellikle depresyon gibi ciddi bir ruhsal hastalıkta, bu davranış biçimiyle sıkça karşılaşıyoruz.

Hastanın tedavisinde, ilaçlar kadar hasta yakınları ve arkadaşların davranışları çok önemli rol oynar. Olabildiğince normal arkadaşlık ilişkilerini devam ettirmek ve hiçbir zaman yargılayıcı tutum içinde olmamak gerekir, İlaçları kullanması ve diğer tedavileri uygulaması açısından hasta teşvik , edilmelidir.

Hasta yakınlarının hastada olabilecek iyileşme belirtilerini dikkatlice gözlemeleri çok faydalıdır. Hastanın kendisi bunları algılamayabilir. Özellikle hastanın intihardan söz etmesini ciddiye alarak hızla doktoruna aktarmalıyız.

Depresyon kadınlarda erkeklere göre iki misli sıklıkta bulunur. Özellikle ailesinde depresyon yakınması olanlarda hastalığın ortaya çıkma sıklığı da ha fazladır. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl yaklaşık 12 milyon kişi depresyon tanısıyla tedavi edilmektedir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.