Canayakın Birliktelikler Kurun !

Humor, paylaşıldıkça yoğunlaşır. Araştırmalar, insanların kapalı havalara oranla güneşli havalarda daha güleryüzlü olduğunu gösteriyor.

Cornell Üniversitesi’nden iki sosyal psikolog tarafından yürütülen testler birlikteliğin neşelilik eğiliminin çok daha etkili bir hazırlayıcısı olduğunu ortaya koydu. Hava ister güneşli ister bulutlu olsun, bir konuşma sırasında yalnız olduğumuz zamanlara oranla gülümsemeye daha yatkın oluyoruz.

Diğer insanların kahkahaları da bizi etkiliyor, öyle ki bir Fransız psikiyatr, bunalımlı hastalarını tedavi ederken onlara daha önceden kaydettiği kahkaha sesleri dinlettiriyor. Komedyenlerin zaman zaman izleyicilerin arasına bir yardakçı (izleyicilerin arasına oturup çeşitli sözler söyleyerek komedyenin espri yapmasını sağlayan bir kişi) yerleştirmesinin ya da radyo ve televizyondaki komedi programlarının yapımcılarının önceden kaydedilmiş kahkaha sesleri kullanmalarının nedeni de bu olsa gerek. İzleyicinin tepkisini artırmak üzere (Dublin’deki Trinity College bünyesinde) yürütülen testler, TV gösterilerine eklenen kahkaha seslerinin yalnızca öğrencilerin kahkahalarını değil gösterinin gülünçlüğünü de artırdığını ortaya koydu.

Toplu olarak eğlenmek çok önemli

Birlikte eğlenmenin neşelendirici etkisinden yararlanmak için amatör tiyatro oyunları, koro çalışmaları, spor kulüpleri, danslar, partiler, fon toplama gibi grup çalışmalarına katılarak boş zamanlarımızı yalnız başımıza geçirmeye son vermemiz gerekir. Arnold Bennet söyle yazar: “Varoluşun trajedisi… toplulukların toplu olarak eğlenmeyi başaramamasında yatar.”

İnce eleyip sık dokuyan kişilerde hedonistik bir amaç izlenimi bir aksa da, eğlenerek çevremize mutluluk saçmaktan daha masumca, daha yararlı bir davranış düşünülemez. Böylesi bir davranış, Müslümanlık’ın temel ilkelerinden biridir ve Kur’an’da şöyle dile getirilir: “Çevresindekileri güldüren Cennet’e gidecektir.” Mark Twain, James Thurber, S. J. Perelman, Charlie Chaplin, Buster Keaton, Grouche gibi komik dehaların ve Grimaldi, Coco ve Brock gibi sirk palyaçolarının izinden giderek insanları güldürmek ve neşelendirmek onların dostluğunu kazanmanın en kolay ve en zevkli yollarından biri olsa gerek.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.