Kişilik Bozuklukları:

doktor oneri

Kişilik bozukluğu kişide, kendisi ve toplumla uyumunu bozan, duygusal ilişkilerinde, iş ilişkilerinde, kişinin benimsenmesinde önemli sorunlar yaratan davranış bozuklukları ve duygulanım değişiklikleri olmasıdır. Genellikle 18 yaşından sonar tanı konur ve ömür boyu sürer… Bazı kişilik bozukluklarında (Borderline KB) bazı dönemlerde ilaç tedavileri gerekse de genel olarak ilaçlarla tedavi edilebilen bir durum değildir. Uzun süreli psikoterapiler gereklidir. Pek çok psikoterapi akımı temelde kişilik bozukluklarını anlamak ve düzeltmek amacıyla geliştirilmiştir. Klinik olarak tanımlanmış kişilik bozuklukları şunlardır:
Narsisistik Kişilik Bozukluğu
Bağımlı Kişilik Bozukluğu
Sınır Kişilik Bozukluğu (Borderline Kişilik)
Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu
Şizoid Kişilik Bozukluğu
Şizotipal Kişilik Bozukluğu
Paranoid Kişilik Bozukluğu
Antisosyal Kişilik Bozukluğu
Tüm insanların birbirinden farklılığını ve renkliliğini sağlayan çok çeşitli kişilik özellikleri vardır. Kişilik özellikleri insana kimliğini, karakterini veren onun gerçekte kim olduğunu belirleyen özelliklerdir. Herkeste farklı oranlarda bu kişilik özelliklerinden bulunur ve bu çok doğaldır. Burada bozukluk olarak tanımlanan, kişinin belirli bir kişilik özelliğini sorun yaratacak kadar hayatının her alanında göstermesi ve bunun ilişkilerine ve uyumuna zarar verecek kadar etki etmesi durumudur.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.