Duygulanım Bozuklukları

doktor oneri

Depresyon:
İki haftadan uzun süren çökkünlük, karamsarlık, moralsizlik, hayattan keyif alamama, iştah ve uyku değişiklikleri, isteksizlik, enerji düşüklüğü, değersizlik, suçluluk düşünceleri gibi belirtiler vardır. Tedavi edilmediğinde önemli iş gücü kaybı, sosyal kayıplar hatta intihar görülebilir. Tedavisinde antidepresanlar kullanılır. Tedavi sonrası hasta tamamen normal bir yaşam sürer.
Bipolar Bozukluk:
Yineleyen mani ve depresyon nöbetleri ile tanınır. Mani depresyonun aksine aşırı coşkulu, kendine güvenli, enerjik hal, konuşma, düşünce ve hareketlerde hızlanma, her zamankinden aşırı cesur, renkli ve dikkat çekici giyinme, dikkat dağınıklığı, uyku ihtiyacında azalma, aşırı sakınmasız, riskli davranışların olduğu bir haftadan uzun süren bir duygudurum yükselmesi halidir. Tedavisinde antipsikotikler ve benzodiazepinler kullanılır. Bipolarda en önemli tedavi hastalığın yinelemesini önleyici tedavidir. Duygudurum düzenleyici ilaçlarla gelecek nöbetler önlenebilir. Tedavi ile hasta yaşamını normal olarak sürdürebilir.
Siklotimi:
Bipolar bozukluğun hafif formu olarak tanımlanabilir. Hafif depresyon ve hipomani nöbetlerinin yinelediği bir durumdur. Tedavisi Bipolar bozukluğa benzer.
Distimi:
İki yıldan uzun süren depresyon kadar derinleşmeyen depresif duygudurum halidir. Genel keyifsizlik, neşesizlik, hayatttan keyif alamama, enerjisizlik vardır. Tedavisi zordur. Antidepresanlar ve psikoterapi birlikte uygulanmalıdır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.