Cinsel İşlev Bozuklukları

doktor oneri

Erkek Cinsel İşlev Bozuklukları:
Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozuklukları iktidarsızlık olarak bilinen empotans ve erken boşalma olarak bilinen ereksiyonun kısa sürmesidir. Empotansın organik bir nedene bağlı olup olmadığı genellikle bir üroloji uzmanınca belirlenir. Psikojenik kökenli empotans tedavisinde kişiye göre değişen nedenler olabilir. Tedavi nedene yöneliktir ve psikoterapi ya da ilaçlarla yapılır.
Erken boşalmada sebep genellikle psikojeniktir. Tedavide davranışçı öneriler ve ilaç tedavileri kullanılır.
Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları:
En sık görülen cinsel işlev bozuklukları cinsel isteksizlik, anorgazmi (orgasm olamama) ve vajinismustur. Cinsel isteksizlik ve anorgazmide nedene yönelik tedaviler uygulanır. Vajinismus vajinanın 1/3 dış tarafındaki kaslarda istemsiz kasılmalar oluşması sonucu cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumudur. Nedenleri çeşitli olmakla birlikte en sık yanlış bilgilenmeler, cinsel travmalar, önyargılar, toplumsal ve kültürel engeller sorumludur. Tedavide bireysel eğitim, psikoterapi ve davranışçı yöntemler, rahatlama teknikleri, özgül kolaylaştırıcı teknikler kullanılır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.