Omuz Sıkışma Sendromu

Yatarken, çalışırken ya da kolunuzu kaldırdığınızda omzunuzda ağrı hissediyorsanız ‘omuz sıkışma sendromu’ ile karşı karşıyasınız demektir. Vakit geçirmeden doktorunuza başvurun.

Omuz sıkışma sendromunun daha çok boyama, marongozluk, yüzme, depolama, ev onarımı gibi kolunu tekrarlı ve kuvvet gerektirecek şekilde baş üstünde kullanan bireyde sıklıkla rastlanır.

[box type=”note” align=”alignright” ]25 YAŞ ALTI: Birinci fazda, şişlik, yanma, iltihaplanma ve kanama oluşur. 25 yaş altı genç ve atletik bireylerde görülür. Omuzun kemik ya da yumuşak dokusunda hiçbir radyolojik değişiklik yoktur fakat eklem aralığı değişmiştir geri dönüşümlü bir lezyondur. Provake edici hareketlerden kaçınıldığında hastalık hafifler.

25-40 YAŞ ARASI: İkinci faz, fibrozis (bağ doku iltihabı) ve tendinit (tendonun iltihabı) oluşur. 25 -40 yaş arası aktif  bireylerde görülür. Omuz manşetinde rahatsızlık hissi, skar ve kas liflerinde ayrılma vardır. Daha kronik ve tekrarlayıcı karakterdedir. Geri dönüşümlü olabileceği gibi hasar da bırakabilir. Omuzdan farklı sesler duyulabilir.

40 YAŞ ÜZERİ: Üçüncü fazda kemikte dejenerasyon ve tendonda yırtık görülür. 40 yaş üzeri bireylerde görülür. Omuz kaslarında kısmi ya da tam kat yırtığı oluşabilir. Kas hareketlerinde zayıflık, kemikte ekstra oluşumlar görülebilir.[/box]

Belirtiler:

Omuz üzerine yatamama, baş üstü yapılan aktivitelerde kısıtlanma ve gece uykusundan uyandıracak kadar yaygın ağrılara, psikolojik sorunlar ve uyku bozuklukları da eklenebilir.

Tedavi:

Sıkışma sendromunda standart tek bir tedavi tekniği bulunmuyor. Analjezik ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonu, soğuk uygulama, yumuşak doku mobilizasyon teknikleri ve çeşitli egzersiz formları, manipulasyon ve cerrahi tekniklerden oluşan birçok yaklaşım bulunuyor. Profesyonel spor yapanlar için tedavinin ileri aşaması için proprioseptif eğitim, yaptığı spora göre özel egzersizler, hız endurans ile ilgili egzersizlerden oluşan fonksiyonel tedavi uygulanabilir. Bütün bu tedavilerin amacı ortopedik teknikleri kullanarak, ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu tekrar restore etmektir.

Eklem hareketliliğinin kazanılması ve devamlılığı, ekleme binen yükün azaltılması ve kasların gerekli kuvvete ulaşması için omuz kasları için yapılan pasif, aktif yardımlı, aktif ve dirençli egzersizlerin ve germe egzersizlerinin tedavinin seyrinde önemli rolü bunmaktadır.

Omuz sıkışma sendromunda çok etkin olan manuel tedavi diğer bilinen adıyla chiropraksis çok eski bir tedavi yöntemidir. Manuel tedavinin genel amacı yeniden yapılanmayı sağlamak, oluşan yapışıklıkların açılmasını hızlandırmak ve dokunun iyileşme kapasitesini arttırarak kişinin günlük veya spor yaşantısına dönüşü hızlandırmaktır. Manipulatif tedavinin yumuşak dokulardaki (kas, bağ, tendon, eklem kapsülü, cilt) kısalan yapıların uzaması, problem olan bölgeye olan kan akışının artmasından psikolojik faktörlere kadar uzanan birçok etkisi sebebiyle yeniden yapılandırma ve ağrı üzerinde olumlu etkileri vardır.

[toggle title=”Hacettepe’de Omuz Sıkışmasına manuel Terapi Uygulaması çalışması:” state=”close” ]Manuel tekniklerin etkinliğini araştırmak üzere Hacettepe Üniversitesi’nde 77 omuz sıkışma sendromu tanısı konulmuş hasta üzerinde araştırma yapan Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, şu sonuçlara ulaştı: Hastalar 8 seans manuel tedavi veya egzersiz tedavisi almıştır. 2 senelik çalışmanın sonucu göstermiştir ki; uygulanan bütün teknikler hastaların ağrı ve hareket kapasitesi üzerinde etkin sonuçlar vermiştir. Fakat kısa sürede tedavinin sonuçlandırılmasında etkili olan manuel tedavi uzun süre etkilerini devam ettirmektedir.[/toggle]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.