Migren Ağrıları ve Tedavisi Nelerdir ?

Migren nedir? Migren tedavisi nasıl olur. Migren ağrıları nasıl çözülür. Migren ilaçları neler. Migren kimlerde görülür. Migrenin sebepleri belirtileri nelerdir.

Migrenin, nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin çeşitli kombinasyonlarda eşlik ettiği ataklar şeklinde ortaya çıkan bir baş ağrısı bozukluğudur.

Fiziksel aktivite ile şiddetlenen nadir baş ağrılarından olan migren, tipik baş ağrısı tek taraflı, zonklayıcı, orta – ağır şiddettedir. Hastaların yüzde 90’ında bulantı görülürken yaklaşık üçte bir hastada kusma da olur.

Migrenin tedavi edilebilir olup, tedavi planı hastaya göre değişkenlik gösterebilir.

Hastanın tüketmiş olduğu gıdalardan tutunda, atak sıklığı, günlük yaşam aktivitelerini etkileme düzeyi, çalışma ortamının stresi veya mesleği, çekmiş olduğu ağrı atakların şiddeti ve eşlik eden diğer hastalıkları gibi faktörler değerlendirilerek ilaçların yan etki profilleri de göz önünde bulundurulup o hastaya uygun tedavi planı yapılmaktadır.

Ağrı ataklarının sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişir.

Düzenli spor yapmak, hobi gibi rahatlatıcı aktivitelerin serotonin salgısını artırdığı ve metabolizma üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülürse uygun dozlarda (kişiyi çok yormamaya dikkat ederek çünkü; yorgunluk ve aşırı fiziksel aktivite de ağrıyı tetikler) yapılması yararlı olacaktır.

Ağrıyı birçok etken veya yiyecek v.b. tetikleyebilmektedir.Kişinin kendi ağrısını tetikleyen şeyi tespit etmesi ve uzak durması en doğru yapılacak olgudur.

En önemli tetikleyici faktörler, migrenin sebepleri;

Migren’in aslında yaşı yoktur yani çocuklarda da görülen bir hastalıktır.

Genellikle okul çağında görülmeye başlar ve erişkinlik döneminde artış gösterir. Epizodik karın ağrısı ve kusma atakları olan bir çocukta ileride baş ağrıları ortaya çıkabilir.

Migren, sadece tek başına bütün olarak bir hastalık olsada yanında epilepsi, panik atak, depresyon gibi birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalıkla birlikte görülebilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.