Gerginlik Baş Ağrısı Nedir ?

Gerginlik baş ağrısı stresten kaynaklanan başağrısıdır. Baş, boyun ve omuz kaslarında gerginlik mevcuttur.

Şakaklardaki genellikle iki taraflı olan ağrı, tüm gün boyunca devam eder, akşamları şiddetlenir, sanki başın güçlü bir bağ tarafından sıkıştırıtdığı hissini verir.

Bu nedenle sık sık temiz havada hareket edilmesi, rahatlama tekniklerinin kullanılması (yoga gibi), stresten uzak durulması baş ağrılarının önüne geçilmesinde yardımcı olur.

Hastada depresyon mevcutsa asıl bunun tedavisine çalışılmalıdır.

Trigeminal sinir, yüzün üst çene üstünde kalan bölümünün hissinden sorumludur.

Yüzün üst bölgesinde şiddetli ağrı olur ve yüzün belli noktalarına bastırıldığında daha da şiddetlenir. Sebebi belirsizdir, ancak görüldüğünde multipl skleroz denen sinir sisteminde tahribat yapan bir hastalıktan şüphelenilmelidir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.