Epilepsi

Sara ya da tıpta kullanılan adıyla epilepsi hastalığının başlıca belirtisi tekrarlayan nöbetlerdir. Bu nöbetler her yaşta ve her cinsiyette görülebilir.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından Sanofi Grubu desteği ile bu yıl altıncısı düzenlenen “Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 106 epilepsili çocuğun başvurduğu yarışma ile epilepsi hastası olan 6-16 yaş arası çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlamak, epilepsiden etkilenen bireyleri ve aileleri yakınlaştırmak amaçlanıyor.

Sara ya da epilepsi nöbeti, basitleştirilmiş şekliyle beyin fonksiyonlarında kısa süreli bozukluğa bağlıdır. Nöbetler, beyin hücrelerinde geçici, anormal elektrik sinyali yayılması sonucu ortaya çıkar.

Nedeni

Beyine ait gelişim bozuklukları, tümörler, beyin kanaması, beyinde hasara neden olabilecek enfeksiyonlar, kafa travmaları, yaşlılıkta ortaya çıkan Alzheimer hastalığı (bunama), inme gibi durumlar sara hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca bazı epilepsilerin ailevi geçişli olduğu bilinmektedir. Bazılarında ise neden saptanamamaktadır.

Farklı türde nöbetler

Epilepsi nöbetleri tek tip değildir, birçok değişik çeşidi mevcuttur.

Nöbetler başlıca iki tiptedir:

Parsiyel (yani beyinde belirli bir bölgeden başlayanlar) ve jeneralize (belirli bir odağı bulunmayan, beyinde yaygın olarak olarak başlayanlar).

Jeneralize nöbetlerde bilinç kaybı olurken parsiyel nöbetlerde bilinç kaybı olmayabilir. Basit bir göz kırpması, ağız seyirmesi bile bir nöbet olabilir.

Tanı

Sara hastalığının tanısı hastanın geçmişi ile ilgili bilgiler, nöbetlerinin özellikleri, ailesindeki hastalıklar gibi konuları içeren ayrıntılı bir sorgulama ile konur..

Elektroensefalografi (EEG) gibi yöntemler tanıya yardımcı olur. EEG, beynin çalışması ve epilepside ortaya çıkan anormal elektrik sinyalleri hakkında bilgi verir. Epilepsinin nedeninin belirlenmesi amacıyla manyetik rezonans incelemesi (MR) ve çeşitli kan tetkikleri de yapılır.

EEG incelemesi normal bulunan kişiler sara hastası olabilir mi?

Normal EEG, kişinin sara hastası olmadığını göstermez ve anormal EEG de her zaman epilepsi demek değildir. EEG sonuçlarının mutlaka uzman bir kişi tarafından yorumlanması gerekir. EEG kısa süreli bir inceleme olduğundan çekim sırasında herhangi bir bozukluk ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle hem tanıya yardımcı olmak amacı ile hem de tedaviye cevabı değerlendirmek için tekrarlayan EEG çekimleri yapılabilir.

Tedavisi

Sara tedavi edilebilen bir hastalıktır. Buradaki en önemli amaç nöbetlerin durdurulmasıdır. Tedavide çeşitli ilaçlar kullanılır, bu ilaçlar hastaların çoğunda nöbetleri başarıyla kontrol eder. Çeşitli ilaçlara rağmen nöbetleri devam eden hastalar, tedaviye dirençli kabul edilir. Bu hastalar için ilaç geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde sürmektedir. Ayrıca uygun hastalarda, cerrahi tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Epilepsi tedavisinin en önemli özelliği:

Tedavide en önemli nokta, hastanın ilaçlarını düzenli kullanması ve kontrole gelmesidir. İlaçlar doktorun önerdiği şekilde ve doktor tarafından kesilinceye kadar (genellikle yıllar boyunca) aralıksız olarak kullanılmalıdır. Hastanın nöbet sıklığında değişiklik olması, ilaçlarını kullanamaması, başka sağlık problemleri yaşaması ve her ilaç tedavisinde olabilecek bazı yan etkilerle karşılaşması durumunda hemen doktoruna başvurması önerilir.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Hayirli Ramazanlar hayirli iftralar ben 28 yasindayim ve 2012 temmuz ayin da epilepsi rahatsizligina yakalndim bir senedir devam ediuor ve nobetlerim geldigi zaman anlatilanlara gore yaklasik 10-15 dakika kasilma ve dil isirma ve 4 5 saat sonra uyanma seklinde oluyor hic bir sey hatirlamiyorum 1000mg epix gunde 3 defa kullaniyorum yaklasik 20 gundur nobet gecirmedim suan doktoruma sordugum da tavsiye etmiyoruz dedi bir de size sormak istiyorum otuc tutabilirmiyim

    1. Epilepsinin tam olarak neden tetiklendiği ortaya konulamadığı için size net bir cevap verilemiyor. Bildiğimiz kadarıyla açlık sonucu vücudunuzda fizyolojik olarak oluşacak bir takım metabolik nedenlerin epilepsiye neden olabileceği kanaatiyle oruç tutup tutamamanız hakkında olumlu görüş alamazsınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.