Baş Ağrıları Nedir Sebepleri ve Belirtileri ?

İnsan yaşamında en sık karşılaşılan şikayetlerden birisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı çok değişik sebeplerle ortaya çıkabildiğinden, tedavisi de farklılıklar gösterir.

Çeşitli muayenelere rağmen baş ağrısının sebeplerinin açıklanamadığı durumlar sık görülür.

Baş ağrıları ortaya çıkış özelliklerine göre değişik şekillerde sınıflandırılabiliriz.

İkincil olarak adlandırdığımız bir hastalığa eşlik eden ağrılardır. Altta yatan hastalığın ortaya çıkarılarak tedavi edilmesiyle baş ağrısı da kaybolur.

Diğer türlü tekrarlayan ataklar halinde seyreden baş ağrılarıda etkili ve çok sık görülür.

Herhangi bir yaşta başlayabilen bu ağrı erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülür. Bu ağrının nedeni beyinde temporal atardamarında 5 hidroksitriptamin adlı maddenin aşırı salınımına bağlıdır.

Ağrının önemli özelliği geceleri gelmesi ve kıvrandırıcı tarzda olmasıdır. Öyleki hasta şiddetli ağrı nedeniyle kafasını sert cisimlere vurur. Ağrının süresi 20-60 dakika olup, her 24 saatte bir kaç kez geiir.Hastanın bu rahatsızlığı haftalarca devam eder, ikinci bir atağa kadar arada rahat bir dönem geçirir.

Ergotamin, kriz başlamadan 1 saat önce verilirse kriz önlenebilir.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.