İnmeler ve Nedenleri

Tüm dünyada ölüm nedenleri içinde ikinci, sakatlıklarda üçüncü sırada inmenin (felç) olduğunu belirten KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr.Zeynep Tartan , sağlıklı beslenme, fazla kilolardan kurtulma ve hareketli yaşam ile bu riski azaltabileceğimiz konusunda uyarıyor.

İnmeler; halk arasında felç olarak da bilinen kalıcı sakatlık, ölüm gibi çok ağır sonuçlarla sonlanabilen bir damar hastalığıdır.

Aslında inmeler, kalp ve damar hastalıkları denilen damar sertliği hastalıklarının bir üyesidir.  Kalp damar hastalıkları bir grup risk faktörlerinin birlikte damarların iç yüzünde plak denilen birikimler oluşturmasına ve bu plakların üzerinde pıhtı oluşmasıyla gelişen hastalıklardır. Bu plaklar ve damarı tıkayan pıhtı, kalp damarlarında oluştuğunda kalp krizine, beyni besleyen damarlarda oluştuğunda inmelere neden olur. Daha küçük bir oranda inme, beyin kanamaları neticesinde olur ve bunun da en sık nedeni kontrolsüz yüksek tansiyondur.  Beyne pıhtı atması veya damar içinde pıhtı oluşması neticesinde oluşan ve daha sık bu sebeple oluşan inmeler, iskemik inmeler olarak bilinir.

images (14)İskemik inmeler;  sigara, yüksek kolesterol, hipertansiyon ve diyabet gibi kalp ve damar hastalık risk faktörlerinin bir arada olması nedeniyle gelişir. Bu risk faktörlerinin her biri çok önemli olmakla beraber son zamanlarda kolesterol ile ilgili çok kafa karıştırıcı yazılar olmasından dolayı daha çok kolesterol yüksekliği ve inme arasındaki ilişkiye değinmek isterim. Aslında kolesterol, tek başına inmeye sebep olmaz, ancak inmeye neden olacak damar sertliği yada damar içindeki plakların oluşumunu sağlar. Ayrıca yine aynı sebepten kalp krizi ve buna bağlı ritim bozukluğuna sebep olur ve bunun sonucunda beyne pıhtı atma riskini arttırır.

Birçok kalp ve damar hastalıklarından korunma ve tedavisini araştıran klinik çalışmalarda, kolesterol ilacı kullanan hastalarda inmelerin de ortalama %18 oranında tedaviyle azaldığı gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, daha  önce inme geçiren kişilerde, başlangıç kan kolesterol düzeylerinden bağımsız olarak uygulanan statinlerle kolesterol düşürücü tedavinin, kolesterol düşürücü etkisinden bağımsız inmeden koruyucu olduğu gözlenmiştir. Aynı etkinin statin dışı kolesterol düşürücü tedavilerle izlenmediği bilinmektedir.

Sonuç olarak kalp ve damar sağlığı için yüksek kolesterol düzeyleri zararlıdır. Bu grup hastalarda diğer risk faktörleriyle birlikte kolesterol, damar duvarında birikerek, plak denilen damar içi yüzeyini bozan oluşumlara neden olur. Bu plaklar kan akımını engelleyerek, kalp ve beyin gibi organların beslenmesini bozar. Bu plaklar üzerinde oluşan veya buralardan koparak dolaşıma karışan kan pıhtısı damarı tıkayarak beyinde beslenmeyen alanlar oluşturur ve  kalıcı veya geçici felçlere sebep olur.

Bu nedenle sağlıklı beslenerek, fazla kiloları vererek ve hareketli yaşayarak kalp ve damar hastalık riskini azaltabiliriz. Ancak tüm ideal koşullara rağmen yüksek seyreden kan kolesterol düzeyi olanlar veya bir kalp damar hastalığı olanlar hekimin önerdiği dozda statin denilen kan yağlarını düşüren ilaçlardan kullanması kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. Böylece tekrar edici kalp krizi ve inme riskini de azaltmış olurlar.

 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.