Tırnaklarda Kolya Kırılma, Halsizlik ve Çarpıntı Anemi Belirtisi Olabilir…

Red blood cells flowing through a vein and artery

Halsizlik, kalp çarpıntısı, fiziksel aktivite sonrasında nefes nefese kalma gibi belirtiler yaz aylarındaki aşırı sıcak havaların doğal bir sonucu gibi görünüyor olabilir. Ancak, yaz aylarında da kış aylarında olduğu kadar aktif seyreden anemi (kansızlık); halsizlik, hareketlerde kısıtlanma, uyuma isteği gibi belirtilerle varlığı hakkında ipuçları verebiliyor.  Emsey Hospital Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.  

Anemi nedir?

Kana kırmızı rengini veren ve dokulara oksijen taşıyan alyuvarların içinde bulunan hemoglobin adlı proteindir.  Demir bu proteinin en önemli yapı taşıdır. Sağlıklı bir kişinin bir desilitre kanında yaklaşık 12-16,5 gram hemoglobin bulunur. Kabaca, hemoglobin 12 gr/dl’nin altına düştüğünde kansızlıktan söz edilebilir.

2-halsizlik anemi belirtisiHematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade ediyor:   “ Anemi bazı kalıtsal nedenlere bağlı olabildiği gibi, başka sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Dengeli ve yeterli beslenilmemesi sonucu hemoglobin ve hücre yapımı için gerekli olan maddeler yeterli oranda alınmıyorsa veya farkına varılmadan kan kaybının artmasıyla anemi gelişebilir. Kan kaybı demir kaybedilmesine yol açar eğer dengeli beslenme ile kaybedilen demir yerine koyamıyorsak demir eksikliğine bağlı anemi gelişir. Bayanlarda görülen demir eksikliği anemisinin en önemli nedeni adetler ile kan kaybıdır. Kansızlık insan sağlığı açısından zaman içinde hayati önem taşıyan riskler oluşturabilir. Demir eksikliği dışında B12 vitamini, folik asit eksikliği, kan hücrelerinin hızla yok olması ile ve kemik iliğinin her hangi bir nedenle iyi çalışmaması aneminin diğer sebepleri arasında yer alır.”

Aneminin belirtileri nelerdir?

Aneminin en sık görülen belirtileri halsizlik, çabuk yorulma, uyku isteği, baş dönmesi; daha ileri durumlarda ise yol yürürken, merdiven-yokuş çıkarken çarpıntı, nefes darlığı olarak öne çıktığını belirten Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Anemide halsizlik, çarpıntı gibi belirtilerin yanı sıra; hafıza problemleri, konsantrasyon bozuklukları, iç sıkıntısı, üşüme, saç dökülmesi ve tırnaklarda kolay kırılma, dil ve dudak kenarlarında yara gibi fiziksel etkiler de görülebilmektedir. Bunları emosyonel ve fiziksel performans bozukluğu olarak tanımlayabiliriz. Anemi nedeniyle kişinin aile ve sosyal yaşamı olumsuz etkilenir. Anemi zaman zaman hafif belirtilerle ortaya çıksa dahi, mutlaka detaylı olarak araştırılmalı ve düzenli olarak takibi yapılmalıdır. Bu belirtiler giderilmediği takdirde, ortaya daha ciddi bir tablo çıkacaktır.”

Anemi tanısı nasıl konulur?

Anemi bir hastalık olmayıp başka bozukluk/hastalıkların yansımasıdır. Öncelikle bu bozukluk/ hastalıkların araştırılması ve bulunması gerekmektedir.

Anemi tanısını koymak için öncelikle uzman bir hekim tarafından muayene yapılır, sonrasında hasta hikayesi de dikkate alınarak, kan tahlilleri yapılır. Mutlak surette deneyimli hekimler tarafından alyuvarlar ve diğer kan hücrelerinin mikroskobik incelemesi yapılmalıdır.  Bu tetkikler sonucunda da tanı konulur.

Anemi tedavisi nasıl yapılır?

Anemi nedenine göre tedavi edilir. Bundan dolayı aneminin neden geliştiği araştırılmalıdır.

Demir eksikliği tedavisinde bebeklerde şurup veya damla kullanılırken, yetişkinlerde ağızdan demir ilacı alınması sağlanır. Erişkin hasta da kan kaybı olup olmadığı araştırılmalı ve kanayan yer tespit edildiğinde tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavi ile düzeltseniz bile anemi kısa süre içinde tekrarlar. Hemoglobin düzeyinin normale gelmesinden sonra demir depolarının doldurulması sağlanana kadar tedavi sürdürülür. Tedavi süresine uzman bir hekim, hastanın durumu göz önüne alarak karar verir. Bu süre yaklaşık olarak 4-6 ay arasında değişebilir.

Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Timurağaoğlu’nun da belirttiği gibi, anemi (kansızlık) kişinin genel sağlık durumu açısından hayati bir öneme sahiptir. Yaz aylarında kış aylarındaki kadar şiddetli olmasa da üşüme, ayrıca halsizlik, çarpıntı gibi belirtilerin kansızlık nedeniyle olabileceği unutulmamalı, mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.