Bebeğinizin Güvenliği İçin İpuçları

Ne kadar  dikkat  etseniz  de, evde ufak  bir çocuğunuz  varsa, düşmeyle ilgili bazı olası tehlikeleri ve  evinizdeki genel güvenlik açıklarını gözden kaçırmanız mümkündür. O  yüzden  bu  konuda  ufak  hatırlatmalar  yapmayı  uygun gördük.

Bebeğinizin güvende kalmasına yardımcı olmak için:Resim çerçevesi ve seramikler gibi bazı ağır ve kırılgan nesneleri bebeğinizin arabasından ve yatağından uzak tutun böylece uzanıp onları düşüremeyecektir. Masa veya  raf yüksek  de  olsa  uzanabileceği  örtü  tarzı  şeylerin  üstüne  de  yine  bu  ağır  cisimleri  koymamakta  fayda  var.

Bebek yatağını ve bebek arabasını pencerelerden, pencere şeritleri  ve avizelerden  uzak tutun böylece bebeğin iplere karışmasını, boğulmasını ya da pencereden aşağıya düşmesini engellemiş olursunuz.

Ebeveynler, akrabalar ve bakıcılar bebeği taşırken, zayıf ışıklandırma, kalkmış halı ya da merdiven korkuluğunu tutamamak gibi nedenlere bağlı olarak düşürebilirler. Muhtemelen siz kendiniz evdeki bu tip tehlikelerin farkındasınızdır ve doğal olarak kendinizi bu tehlikelerden rahatlıkla uzak tutabilirsiniz.  Ama akrabalarınız veya bakıcınız bunu yapamayabilir. O yüzden  iyi  bir ışıklamdırma,  ve  olası  tehliklerei  ortadan  kaldırabilirsizin,  değiştiremeyeceğiniz  riskli  durumlara  karşı  da  çocuğa  bakan  kişileri  uyarabilirsiniz.

Perdelerin uzun ve sarkan kısımlarını duvara güvenli şekilde monte etmeniz daima tavsiye edilir. Çocuğunuzun üzerine düşebilecek ve ona ulaşımı engelleyebilecek şeylere özellikle dikkat edin.

Her odada kullanışlı duman detektörleri bulundurun. Eğer çok katlı bir evde oturuyorsanız her katta en az bir adet yangın söndürücü bulundurmalısınız. Bebek büyüdüçe yapacağınız ek gözlemlerlre yapabileceği tehlikeli şeyleri düşünerek ona göre önlemleri geliştirmekte fayda vardır.

Bu konuların bebek doğmadan önce halledilmesi her zaman daha iyi olacaktır.

Balkon güvenliği:
Teras ve balkonlar genellikle çocuklar için tehlikeler taşır. Bu tehlikelerin en ciddi olanı korkuluklarda asılı kalmak ya da aşağıya düşmektir. Zaman zaman basında da gözlediğimiz tehlikeler konusunda uyanık olmanız gerekir. Bu yazının kaleme alındığı dönemde portatif bir masayı açmaya çalışırken ayakları arasında boğulan 4 yaşındaki bir kız çocuğu, bazen tehlikelerin hiç  umulmadık yerlerden  de gelebileceği konusunda uyanık olmamız gerektiğini gösteren  acı bir örnektir.

Eğer teras ya da balkon korkuluklarınız bir bebeğin geçebileceği genişlikte  yatay veya düşey aralıklara sahipse bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Bunların aralıklarını daraltmak gereklidir.

Eğer teras ya da balkonunuzdan yere uzanan dış merdivenler varsa mevcut korkuluklarınıza uygun bir kapı yapmanız en iyi yol olacaktır. Kapının kilidinin çocuğunuzun ulaşma mesafesinden uzak olduğundan emin olun.

Kazaları önlemek için:

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.