SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Normal Bir Gözde Ani Görme Kaybı Nasıl Olur ?

Sağlıklı normal bir gözde ani görme kaybı aşamaları nasıl oluşur ?

Gözde ani görme kaybının pek çok sebebi olmakla birlikte en sık karşılaşılan durum­lar; santral retina arter tıkanıklığı, gözün arka kısmında kanama olması,retina dekolmant gibi sebepleri vardır.

Şeker hastalığı ol­duğu bilinen hastalarda retinanın gözün arka tabakadan ay­rılması, retina yırtığı, daha önceden geçirilmiş ven tıkanıklığı sonucu olabilir.

Hastalar genellikle uçuşan sinekler ve ba­zen de gözde şimşek çakmasının görül­mesinden dolayı ani, ağrısız görme kay­bına uğrarlar. Bu durumda hemen bir göz kliniğine başvurularak, ultrasonografi çekilerek nedenleri araştırılmalıdır.

Gözün esas kamera görevini yapan görme hücrelerinin bulunduğu tabaka olan retina, gözün ar­ka kutbundan ayrılır ki bu da ani görme kaybına yol açabilir.

Fazla göz hareketlerinden sakınılarak, bir göz kliniğine başvurulmalıdır. Burada ameliyatla bu tabaka ayrılmış oldu­ğu tabakaya tekrar çeşitli yöntemlerle yapıştırılır.

 Şimşek çakması, sinek uçuşması ve gölge görme şikayet­leri vardır. Tüm göz sağlığı ve göz hastalıkları ile tedavi teşhis ve analizleri okumak için, ilgili kategorimizi ve ilgili yayınlarımızı takip ediniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.