SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Normal Bir Gözde Ani Görme Kaybı Nasıl Olur ?

Sağlıklı normal bir gözde ani görme kaybı aşamaları nasıl oluşur ?

Gözde ani görme kaybının pek çok sebebi olmakla birlikte en sık karşılaşılan durum­lar; santral retina arter tıkanıklığı, gözün arka kısmında kanama olması,retina dekolmant gibi sebepleri vardır.

Şeker hastalığı ol­duğu bilinen hastalarda retinanın gözün arka tabakadan ay­rılması, retina yırtığı, daha önceden geçirilmiş ven tıkanıklığı sonucu olabilir.

Hastalar genellikle uçuşan sinekler ve ba­zen de gözde şimşek çakmasının görül­mesinden dolayı ani, ağrısız görme kay­bına uğrarlar. Bu durumda hemen bir göz kliniğine başvurularak, ultrasonografi çekilerek nedenleri araştırılmalıdır.

Gözün esas kamera görevini yapan görme hücrelerinin bulunduğu tabaka olan retina, gözün ar­ka kutbundan ayrılır ki bu da ani görme kaybına yol açabilir.

Fazla göz hareketlerinden sakınılarak, bir göz kliniğine başvurulmalıdır. Burada ameliyatla bu tabaka ayrılmış oldu­ğu tabakaya tekrar çeşitli yöntemlerle yapıştırılır.

 Şimşek çakması, sinek uçuşması ve gölge görme şikayet­leri vardır. Tüm göz sağlığı ve göz hastalıkları ile tedavi teşhis ve analizleri okumak için, ilgili kategorimizi ve ilgili yayınlarımızı takip ediniz.