Kontakt Lens ile İlgili Problemler ?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan kontakt lensler, hastalar için avantajlı olduğu kadar birçok kompli­kasyonu da beraberinde getirmektedir.

Mikrobik enfeksiyonlar, lens koruyucularına karşı aşırı du­yarlılık, kontakt lens birikintileri, uygun olmayan lenslerin neden olduğu ağrı, göz kamaşması, kırmızı göz, sarı iltihaplı akıntı, yüzde kum varmış hissi ve gözün camsı kısmının yü­zeyesel bozuklukları karşılaşılabilecek olası problemlerdir.Özellikte kontakt lensleri kozmetik amaçlı kullanacak kişi­lerin bir göz doktoruna danışması ve muayeneden geçmesi gereklidir.

Özellikle şeker hastalığı gözde görme sinirlerini içeren ağ tabakada ciddi görme bozukluklarına neden olabileceğin­den, şeker hastalarının gözlerinde herhangi bir sorun olma­sa dahi bir göz hekimine muayene olması, olası göz proble­minin erken tanınmasını ve kolay tedavi edilmesini sağlar.İyi tedavi edilmemiş yüksek kan tansiyonu hastalarında gözün ağ tabaka damarlarında tıkanmalar ve kanamalar meydana gelebilir.

Televizyon seyretmek gözleri yorar, en az 3 met­re mesafeden televizyona bakılmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.