Havuzda Serinlemek İsterken Göz Enfeksiyonu Kapmayın

Sıcak yaz günlerde serinlemek isteyenlerin vazgeçilmezi havuzlar, hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde, gözde ciddi enfeksiyonların yaşanmasına neden oluyor. Dünyanın en iyi oftalmogları arasında yer alan Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, ” İyi klorlanmayan ve temizlenmeyen havuzlar, mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortam oluşturuyor. Örneğin, kontakt lens kullanırken gözünüz mikrop kaparsa, enfeksiyon farkedilmeden sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü ya da günlük kontak lens kullanılmalı ” dedi.

Yoğun iş temposundan bunalan ve kısa tatillleri en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler, yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte serinlemek için yüzme havuzlarını tercih ediyor. Ancak, hijyenik olmayan şartlarda hizmet veren havuzların neden olduğu mikrobik göz hastalıkları da yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte en yüksek seviyeye ulaşıyor. Yeterince klorlanmayan ya da fazla klorlanan havuzlar, mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortama dönüşüyor. Bu da çoğunlukla klor ya da diğer dezenfektanların gözde oluşturduğu alerjik reaksiyonlar kaynaklı gelişen kırmızı göz sendromu ve havuz konjonktiviti denilen mikroorganizmalara bağlı infeksiyöz göz nezlesi gibi görme engeli yaratacak kadar ağır göz hastalıklarına neden olabiliyor.

Prof_Dr_Kadircan_KeskinboraHavuzda eğlenmeyi çok seven çocuklar, havuz konjonktivitine yakalanmaya daha yatkındır…

Havuza girmenin her yaşta insanın hoşuna gittiğini belirten Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, “Özellikle çocuklar havuz konjonktivitine yakalanmaya daha yatkındır. Çocuğunuz havuzda yüzdükten sonra gözleri kızarıyorsa klora karşı hassasiyeti söz konusu olabilir. Fazla miktardaki klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarındaki hücrelere zarar verebilir.” dedi. Dünyanın en iyi oftalmogları arasında yer alan Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, “Konjonktivit, gözün beyaz tabakasını ve göz kapaklarının iç yüzeyini döşeyen ince, saydam bir tabaka olan konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Alerjik tipteki konjonktivitlerde en belirgin şikayet kaşıntı ve kızarıklıktır. İnfeksiyöz konjonktivitlerde is e, hasta daha çok çapaklanmadan şikayet eder” dedi.

Havuzlar, göz enfeksiyonları için denizden daha büyük bir risk taşır.

Kornea dokusunun iltihaplanması anlamına gelen keratitin özellikle lens kullananlarda daha sık geliştiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, “Havuza lensle girmek riski ileri derecede arttırır. Görmeyi daha çok tehdit eden durum keratit adını verdiğimiz saydam tabaka infeksiyonudur. Klora bağlı kornea problemleri için havuzdan çıkar çıkmaz suni gözyaşı damlaları damlatılması yeterli olur. Bu damlalar, kloru seyrelterek gözün nemlenmesi sağlar. İnfeksiyöz iltihaplanmalarda ise bir göz hekimine başvurmak gerekir. Böyle bir durumda ileri derecede çapaklanma ve yapışkan bir sekresyon, yoğun ödemle gözlenir” dedi. Havuzların göz enfeksiyonları için denizden daha büyük bir risk taşıdığını belirten Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, denize temizliği ölçülmüş ve güvenilir olarak belirlenmiş mekanlarda girilmesi gerektiğini belirtti.

Kontakt lensle denize ve havuza girmeyin.

Yaz aylarında kontakt lens kullanan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Keskinbora “Kontakt lensle denize ve havuza girilmemeli. Çünkü kontakt lens kullanırken göz mikrop kaparsa, enfeksiyon farkedilmeden sinsi bir şekide ilerleyebilir. Özellikle yaz mevsiminde aylık yerine günlük kontakt lens kullanılmalıdır. Denize ya da havuza girdiğinizde günlük lensi değiştirip yenisini takarak alerji ya da enfeksiyon riskinin azaltırsınız” dedi. Havuzdaki diğer kimyasalların da alerjiye neden olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, en doğrusunun denize ve havuza girerken gözlük takılması olduğuna dikkat çekti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.