Göze Yabancı Cisim Kaçınca ne yapılır ?

Çok sık karşılaşılan acil göz şikayetlerinden biri de gözün içine ya da kapaklarına (cam gibi) yabancı cisim girmesidir. Yapılan işin çeşidine ve yabancı cismin göze geliş şiddetiyle ilişkili olarak göz delinmesiyle birlikte, gözün iç kısımlarına kadar gidebilmektedir.

Bu duruma daha çok, marangozlarda, kaynakçılarda, demir bileyicilerinde ve sıvacılar gibi işlerde çalışıpta ko­ruyucu bir gözlük veya herhangi bir şey takmayanlarda rastlanır.

Göze küçücük bir yabancı cismin kaçmasıyla ortaya çıkan gözde ya­bancı bir cisim hissi, giderek artan yanma, kızarma, batma, sulanma ve gözün görmesinde azalma şikayetleri hastayı göz doktoruna git­meye zorlar.

Göze kaçan cismi ikinci bir kişi çıplak gözle göremez ve çıkaramaz, bu ancak göz doktoru tarafından ufak bir girişimle yapılabilir.

Yabancı cisim gözden çıkarıldık­tan sonra 1 haftalık göz merhemi kullanımıyla birlikte hasta ilerleyen günlerde rahatlar.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.