Gözde Kırma (Refraksiyon) Kusurları ?

Işık ışınları gözün kırıcı ortamlarında (sırasıyla Kornea ve Lens) kırıldıktan sonra, görmemizde en önemli rolü olan, gö­zümüzün en arkasındaki bir son noktada (Fovea) odaklaşır.

Gördüğümüz nesnelerin netleşmesini, uyum refleksleri sağ­lar, 5 metreden yakın cisimleri net olarak görmek için uyum refleksi beyindeki görme merkezine cismin 5 metreden yakın olduğunu bildirir.

Beyinden gelen emir üzerine lensin şek­lini ve toplam kırma gücünü değiştirerek, cismin görüntüsü­nü fovea üzerine getirerek görülmesini sağlar.

Yaşla birlikte uyum reflekslerinin gücü doğal olarak gide­rek zayıflar ve gözün yakını görme özelliği giderek azalır.

Yetersiz beslenme, aşırı yorgunluk, hızlandırıcı etkenler­dir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.