Göz tedavisinde yanlış damla kullanımı tehlike saçıyor!..

Göz damlalarının yanlış kullanımı, hem körlüğe hem de tedavi süreçlerinin uzamasına neden olabiliyor. Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora, göz damlası kullanırken dikkatli olunması gerektiğine işaret ederek “Göz damlalarının yanlış kullanımı körlüğe kadar varabilen, ciddi görme kayıplarına neden olabilir” dedi.

göz damlaGöz damlasının bilinçsiz ve yanlış yöntemle kullanımının, tedaviyi olumsuz etkilediğini ifade eden Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora “Doğru tedavi için damlanın göz içerisine damlatılması ve bir süre gözün açık tutulması gereklidir. Çünkü, damla göz içerisine nüfuz etmezse, yeteri kadar etkili olmayacaktır. Ayrıca, ilaç damlatıldıktan sonra göz hemen kapatılırsa gözdeki damla dışarıya akacağından, yine olumlu sonuca varılması gecikebilir” dedi.

Uzun Süreli Kortizon Damla Kullanımı Katarakta Neden Oluyor.

Prof. Dr. Keskinbora, diğer ilaçlarda olduğu gibi göz damlalarında da bazen yan etkiler görülebileceğinin altını çizdi. Özellikle önerilen damlalarda kullanıma uygun davranılmadığında riskin artacağını belirten Prof. Dr. Keskinbora, “Kortizonlu damlaların uzun süre kullanılması göz tansiyonunun yükselmesine ve katarakt oluşmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak doktorun önerdiği kullanım şekline uyulmalı ve takibi kesinlikle izlenmelidir” dedi.

Mutlaka Uzmana Danışın..

Yapılan bir diğer yanlışın ise damlaların rastgele kullanılması olduğunu belirten Prof. Dr. Keskinbora, “Bu durum tamamen görme kaybına yol açabileceği gibi, ayrıca bazı kornea hastalıklarında kullanılan kortizonlu damlalar rastgele kullanıldığında göz tabakasını delebilir ve hızlı göz tansiyonu gibi hastalıklarada neden olabilir. Bu yüzden tedavinin mutlaka uzman göz hekiminin kontrolunda gerçekleşmesi gerekir” dedi.

Etkili Tedavi İçin Bunlara Dikkat!…

Prof. Dr. Keskinbora, damlaların günde kaç defa kullanılacağı ve hangi saatlerde damlatılacağının önemine de dikkat çekti. Keskinbora, “Damlalar damlatılmadan önce el hijyenine mutlaka özen gösterilmelidir. Damla, başın arkaya doğru eğip ve gözün alt kapağını hafifçe aşağı doğru çekilmesiyle oluşan cebe damlatılır. Verimli tedavi için damlanın gözün içine tam olarak girmesi ve damla uyguladıktan sonra bir süre gözün açık bırakılması gerekir. Eğer birden fazla göz damlası kullanılıyorsa damlalar arasında en az on dakika süre olmalıdır” bilgisini verdi . Özellikle glokom hastaları ve kontakt lens kullanıcılarının daha dikkatli davranması gerektiğini belirten Prof. Dr. Keskinbora, “Glokom hastaları damla damlattıktan sonra göz pınarlarına parmakla 1 – 2 dakika baskı uygulamalıdır, bu sayede damlanın gözyaşı kanalına girmesine engel olurlar, hem de yan etki riskini azaltmış olurlar” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.