Göz Tansiyonu ve Körlük Sorunu ?

Halk arasında bilinse de hafife alınan göz tansiyonuna dikkat edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilecek derecede önemli bir hastalıktır. 

Glokom veya karasu hastalığı olarak da bilinen, göz tansiyonu gözün yapısında bulunan sinirlerin, göz içi basıncının yüksekliğine bağlı sinsi ve ilerleyici seyir gösteren bir hastalıktır. Gözün, görme sinirinde tahrip ederek, kalıcı görme kaybına neden olur. Zamanında alınacak önlemler, görme kaybının oluşmasına engel olabilir.

Bu hastalıkta hastaların genellikle bir şikayetinin olmaz lakin ilerlemiş olgularda, çevresini iyi görmediğini fark eder. Kişi, etrafını sanki bir borudan bakıyormuş gibi görmeye başlar. Glokom hastasına tanı koymak çok zordur. Genelde muayene sırasında anlaşılır. Gözün sinirleride ileri derecede tahribat ortaya çıkmadan fark edilmez ve geç teşhis edilen sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle 40 yaş üzeri hastalar, ailesinde göz tansiyonu hastası olanlar, göz hastalığı geçirenler hipertansiyon ve şeker hastaları, her sene düzenli olarak gözlerini kontrol ettirmelidirler.

Bazı kişilerin sağlığı, bu tip glokoma yakındır. Küçük ve dar gözlere sahiptir. Korku, heyecan, karanlık ve bazı ilaçlar aniden göz tansiyonun yükselmesine sebep olur. Hastada göz kızıraklığı olur, bulanık görür, şiddetli ağrı vardır, bulantı ve kusma meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda tedaviye acil olarak geçilmelidir. Glokom tedavisi genellikle ilaçlarla yapılır. İlaçlara cevap vermeyen durumlarda, cerrahi müdahale ve lazer girişimlere yönelinir.

Tedavinin başarısında hastanın kararlılığı ve tedaviye uyumu önemlidir. Göz tansiyonu, kronik bir hastalık olduğundan tedavisi ömür boyu sürme ihtimali yüksektir. Sürekli takip gerekmektedir. Hastalığın uzman hekim kontrol altında tutulduğu sürece, kişinin körlük oluşma riski oldukça azdır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.