Göz Migreni

doktor oneri

Her 6 kişiden 1’inde görülen migren, göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. Göz migreni olarak adlandırılan bu rahatsızlık, geçici görme kayıpları da yaratabiliyor.

Veni Vidi Göz Grup Medikal Koordinatörü Op. Dr. Ertan Sunay, baş ağrılarının hafife alınmamasına dikkat çekiyor.

Beauty female eye with curl long false eyelashes - macro shot over white backgroundDüzensiz beslenme, uykusuzluk veya fazla uyku durumu gibi etkenlerin tetiklediği baş ağrısı, dünyada görülen en yaygın hastalıkların başında geliyor. Milyonlarca insanın şikayet ettiği, ülkemizde de nüfusun yüzde 45’inde görülen baş ağrısının en tehlikelisi ise migrendir. Yine ülkemiz nüfusunun yüzde 16’sında görülen migren için Veni Vidi Göz Grup zmedikal Koordinatörü Op. Dr. Ertan Sunay, “Özellikle kadınları ve genç kızları etkileyen migren, sadece günlük hayatı sekteye uğratmıyor, aynı zamanda göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Göz migreni olarak adlandırılan bu durum, hastalarda gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, gözlerinde kıvılcımların oluşması, görme netliğinin kaybolması gibi sorunların oluşmasına sebep oluyor.” açıklamalarında bulunurken, beyin damarlarında oluşan daralma sonucunda ortaya çıkan bu belirtilerin 13-14 dakika kadar sürdüğünü ifade ediyor. Baş ağrısı olmadan da bu belirtilerin oraya çıkabileceğinin altını çizen Op. Dr. Ertan Sunay, bazı göz migreni hastalarında hafif baş ağrısı ile bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybının oluşabileceğini söylüyor.

Sizin göz migreniniz hangisi?

Op. Dr. Ertan Sunay, retinal ve oftalmoplejik olmak üzere iki farklı göz migreni türü olduğunu belirtiyor. Tek taraflı görme bozukluğu ve baş ağrısıyla ortaya çıkan retinal migren, kısa süreli olup göz muayenesinde herhangi bir bulguyla kendini belli etmiyor. Çok daha ender durumlarda görülen oftalmoplejik migrende ise, gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir bölümünde felç oluşabiliyor. Bu durumda şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebiliyor. Bu yüzden Op. Dr. Ertan Sunay, göz migreni olan hastaların mutlaka koruyucu tedavi görmeleri gerektiğini söylüyor. Sunay, “Göz migreninin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak bu hastalık, çeşitli ilaç tedavileriyle kontrol altına alınabilmektedir.” diyor.

Göz migreni glokomu tetikliyor

Göz migreninin en sık karşılaşılan göz problemlerinin başında gelen glokomu tetiklediğini belirten Op. Dr. Ertan Sunay, “Göz migreni ve glokom yakından ilişkilidir. Glokom, göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak görme sinirinde ve görme alanında hasarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Normal basınçlı glokomda, aynı hasar göz içi basınç hiç yükselmeden ortaya çıkar. Bu hastalığın en önemli risk faktörleri arasında görme sinirinin beslenmesini bozan damarsal hastalıklar vardır. Düşük sistemik kan basıncı, vazospastik hastalıklar ve migren, glokomu tetiklemektedir.” derken, migreni olan herkesi göz muayenesine davet ediyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.