Glokom Nedir ? ( Göz Tansiyonu )

Glokom, herkesin bildiği ama asıl ismini bilmediği göz tansiyonu hastalığıdır.

Öyleki hakkında yapılan anketlerde her 100 kişiden 73’ünün hastalığın ismini ilk kez duyduğu bile ortaya çıkmış durumda. Ankete dahil olanların % 90’ı ise hiç göz tansiyonunu ölçtürmediği belirlendi.

Halk arasında glokom göz hastalığının ismi (karasu) olarak kullanılır..

Vatandaşlar arasında ‘karasu’ olarak da tabir edilen göz tansiyonu ile ilgili toplumda bilinç oluşturmak için yapılan ankette, rahatsızlığın tam olarak bilinmediği anlaşıldı. Göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle sıvının yeterince boşalmaması ve buna bağlı olarak göz içi basıncının artması sonucu oluşan rahatsızlık oldukça gizli olarak ilerliyor.

Hastalığın sessiz ve sinsi olup, tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme bozukluklarına neden olabilmektedir.

Göz tansiyonu göz içi basıncının yükselmesiyle kendini belli eden bir hastalık türü olmakla birlikte, göz tansiyonu sinsi ve çok gizli bir hastalıktır. Adeta sessiz bir hırsıza benzer. Gözün içinde aköz hümör adı verilen berrak bir sıvı dolaşır. Bu sıvı gözün içinde salgılanırken bir şekilde gözün dışına dranaje olması gerekir.

Bu sıvının dışarıya akmasında bir sorun olduğu zaman sıvı gözün içinde birikiyor. Biriken sıvı gözün içinde retinaya, optik sinire, retinanın sinir tabakasına zarar vermektedir. Böylece körlükle sonuçlanıyor.

Göz tansiyonu rahatsızlığı için bazı risk grupları vardır.

Glokom veya diğer hastalıklarda olsun, erken tedavi ile göz tansiyonu gibi hastalıkların tedavisi mümkündür. Onun için sık sık sağlık taramasından geçilmesi şarttır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.