Glokom Nedir Ameliyatı Tedavisi ve Belirtileri ?

Herkesin göz içi basıncı farklı olmasına rağmen, herkes İçin normal bir göziçi basıncı değerinden söz etmek müm­kündür, Göziçi basıncının ölçüm birimi ”mmgh” dır ve orta­lama 10-20 mmgh arasıdır.

Göz içi basıncının hastalık yapacak değerlere ulaşması so­nucu görülen bir hastalıktır.Zamanında tedavi edilmezse, görme fonksiyonlarında azalma veya tamamen kaybı söz konusu olabilir.Glokom hastalığı sonucu azalan veya kaybolan görme gücünün geriye dönüşü yoktur.

Hastalığın teşhis edildiği ve tedaviye başlandığındaki göz fonksiyonlarının korunması için, doktorun verdiği tedaviyi verildiği şekilde uygulamak gereklidir.

Göziçi sıvısının ( hümör aközün ) dolaşımındaki bir bozuk­luğun sonucu gözün İçindeki basıncın artması ile oluşur.

Görmede ve görme alanında bir bozukluk olana kadar herhangi bir belirli olmaz. Bu yüzden erken teşhis açısın­dan göziçi basıncının her muayenede ölçülmesi gerekir.

Gözdeki görme açısı tamamen kapanmamış, daha ılımlı bir derecede ise, hasta karanlık ortamlarda bulunduğunda aşırı heyecan, üzüntü gibi duygusal patlamalar hisseder.

Okumak, dikiş dikmek uzun süre yakın çalışma gerektiren iş­ler yapmak, uzun süre sıcak banyoda kalmak ister, ayrıca görmede bulanıklık, geceleri ışıkların çevresinde renkli halkalar görme şikayetleri olabilir.

Tedavisi ilaç, laser veya ameliyat olmak üzere 3 tiptir.

Tedavide önemli olan sadece göz içi basıncı düşürmek değil, hastanın görme fonksiyonlarını korumaktır, İlk tercih edilen tedavi şekli ameliyat gerekmedikçe, ilaç olmalıdır. Hastaya uygun ilaçlar doktor kontrolünde verilir, hastanın tedavi şekline bağlı kalması gereklidir.

Laser tedavisi, retinada sızıntı yapan kanamayı önlemede, görme açısının kapanmasını önlemede, göz sıvısının dolaşı­mını kolaylaştırmada uygulanır; ancak uygun zamanda ve doğru hastalıkta uygulanırsa, başarı sağlanır. İlaç veya laser ile iyileşmeyen göz hastalıklarında ameliyat tedavisi önerilir.

Tedavi altına alınmış hastanın tedavi sonrasında dahi 6 ayda bir kontrollerini yaptırması gerekir. Zira glokom hastalığının bir ömür boyu süreceği göz önünde tutulmalıdır ve göz doktoru ile devamlı iletişim halinde bulunul­ması gereklidir.

Doğuştan glokom, genellikle bebeklerin iki gözünde bir­den karşılaşılan bir durumdur. Anne karnında aslında yok olması gereken bir doku kalıntısı, bebeğin “Buftalmus” adı ve­rilen büyük korneası olan büyük gözlerle doğmasına sebep olur. Bebek doğduğunda bu soruna ait bir belirti gözlenemeyebilir, ancak 6 ay içinde kendini gösterir. Tedavisi ancak ameliyatla mümkün olabilmektedir.

Sekoder glokom göz içi basıncın artmasına bağlı bir durumdur.

Genelde;

 

Esas sebebi ortadan kaldırmak suretiyle tedavi yapılır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.