Çocuğunuzun Göz Sağlığı ve Okul Eğitimi

Göz sorunları özellikle çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir husustur.Türkiyede her 3 çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlanır. Bu durumun çocukların derslerdeki başarısını önemli ölçüde düşürmektedir. Çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini de tetikler. Çocuğun görme bozukluğunu aileler farkedemediğinde, çocuklarının derslerde ki düşük başarı seviyelerini ve öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne neden olabilir.

Bu durum çocuğun öğrenme kabiliyetindeki bir eksiklikten kaynaklanmıyor, iyi göremediği için derslerinde geri kalabiliyor. Önlem alınmadığında gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha ciddi oranda düşürüyor. Görme problemlerinin erken teşhis edilmesi halinde tedavinin de başarı oranının artma olasılığı çok yüksektir.

Göz bozukluğunun belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:
Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, cümleleri eliyle takip etmesi, okurken satır atlaması, televizyonu daha yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi durumlar göz bozukluğunun işaretidir. Ebeveynlerin çocuklardaki bu durum hissetikleri an hekime başvurmalarında şarttır. Erken konulan teşhis ve gözlük kullanımı gibi yollarla tedavi süreci kolayca atlatılabilir.

Ailelere okul öncesi çocuklarını muhakkak düzenli olarak doktora götürülerek gözlerinin kontrol ettirilmesini öneriyoruz. Bu sayede bir veya her iki gözde görme azlığı, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. Doğumdan hemen sonra ve devamındaki ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 3–4 yaş içerisinde, eğitim hayatına başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir. Göz tembelliği, miyop, hipermetrop, astigmat ve şaşılık çocuklarda en sık görülen sorunlardan bir kaçıdır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.