Astigmatizma Göz Hastalığı Nedir Tedavi ve Belirtileri ( Astigmat )

Göz küresel bir optik sistemdir. Bu sistemde bir noktanın görüntüsü,  retinada yine bir nokta şeklinde oluşur. Eğer bu sistemdeki merid­yenlerdeki eşitlik birbirine eşit de­ğilse, bir noktanın görüntüsü reti­nanın üstüne bir düzlem olarak düşmeye başlar ki bu da 1-1.5 derecenin üzerindeki gözlerde şekil­leri bulanık görmenin başlaması anlamına gelir.

Bu hastalarda uzun süreli yapılan çalışmalarda baş ve ense ağrısı şikayetleri başlar. Genellikle miyopi veya hipermetropi ile birlikte ortaya çı­kan astigmatizma silindirik merceklerle tedavi edilir.

Yüksek dereceli kırma bozukluklarında görüntünün boyut ve sınırlarında çeşitli değişiklikler yaptı­ğından dolayı daha az tercih edilen bir yöntem olarak görü­lür.

Kullanabilecek özeni gösterecek kişiler için gözlük kullanmak istemiyorlarsa, iyi bir tercih ve yöntem oluştururlar,

Yüksek dereceli kırma bozukluğu olan, göziçi lensin bu­lunmadığı, iki göz arasında farklı derecede yüksek kırma bo­zukluğu olan hastalarda kontakt lens kullanımı, gözlük kulla­nımına tercih edilir.

Kontakt lensler aynı zamanda bazı kornea ve iris hastalık­larında iyileştirici veya kozmetik amaçlı da kullanılabilir. Yay­gın olarak renkli kontakt lenslerin de kullanımı mevcuttur.

Kırma kusuru olan kişinin kor­nea ön yüzünün eğiminin değiştirilmesi esasına dayanır.

Teknolojik olarak uygulanmasındaki kolaylıktan ve kısa sürede verdiği sonuçlardan dolayı günümüzde laser tedavileri de ön plana çıkmaktadır.

Bu tedavi şekillerinin başarılarının yanı sıra, erken ve geç bazı komplikasyonlar konusunda hasta mutlaka aydınlatıl­malıdır, Bazen eski kırma bozukluğuna uzun sürede dönüş veya tahmin edilemeyecek bazı faktörler etkisiyle hastanın başka türde kırma kusuru kazanma riskleri olabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.