Verem ( Tüberküloz ) Belirtileri ve Tedavisi ?

Verem Hastalığı Nedir tedavisi belirtileri nelerdir.

Verem hastalığı “Mikobakteriyum Tuberculosis” denilen mikrobun sebep olduğu enfeksiyondur. Çoğunlukla hastalık akciğerde görülür, buradan da diğer organlara (beyin, kemik, lenf bezi, omurga gibi) sıçrayabilir. Akciğerde görülmeden diğer organlara yerleşmesi daha nadirdir.

Verem solunum yoluyla atılan damlacıklarla bulaşan bir hastalıktır.

Hastalığın bildirilmesi zorunludur. Hastaların hastanede diğer hastalardan ayrı tutularak, izole bir ortamda tedavi edilmeleri gerekir.Vereme sebep olan bakteriye karşı etkili birçok antibiyotik türevi ilaç vardır. Bu ilaçlar hastalığın görüldüğü organa ve ağırlığına göre ortalama 9-12 ay süreyle verilir.

Verem hastalarını umutsuzluğa sokacak her türlü hareketten kaçınılmalıdır, umutsuzluk ve stres her türlü hastalığın seyrini değiştirir, unutmayınızki çaresi olmayan hastalık yoktur.

Mucizeler beklemek yerine hastalığımızı olduğu gibi kabul ederek mutlu olmaya devam ettiğimiz sürece hem hayatımızdan hemde zamanımızdan kayıplar olmayacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.