Obstrüktif Uyku Apne Sendromu

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızın her gün yapılandığı ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir! Uykuyu bozan şu ana kadar tanımlanmış 85’in üzerinde uyku bozukluğu mevcuttur. Uyku bozukluklarının bir çok kronik hastalıkla ilişkili olduğu bilinmektedir. Son yüzyılda uyku süresinin azaldığı, bu durumun artmış kronik hastalıklarla ilişkisinin olabileceği ileri sürülmüştür. Obstrüktif Uyku Apne de bunlar arasında toplumda sık görülen, yaşam kalitesini, çalışma düzenini etkileyen, ölümcül sonuçlara yol açabilen önemli sağlık sorunlarıdır. Farklı toplumlarda Obstrüktif Uyku Apne (birlikte aşırı gündüz uykululuk) sıklığı: erkeklerde %3 – 7, kadınlarda %2 – 4.5 olarak bildirilmektedir.

Menapoz ve obezite OUAS riskini artırıyor!

Obstrüktif Uyku Apne riski Türkiye’de Erişkin Toplumda Ulusal Uyku Epidemiyolojisi Araştırması’nda (TAPES) (%)13.7, dünya literatüründe (%) 4.98 – 26, habitüel horlama ülkemizde yapılan aynı çalışmada %9.6, dünya literatüründe ise %4 – 66.4’inde bildirilmiştir. Aynı çalışmada (TAPES) Türk kadınlarının 55 yaş üzerinde menapoz ve artan obezite oranlarıyla erkeklerden daha fazla horladığı ve %40’a varan oranlarda Obstrüktif Uyku Apne Sendromu riski taşıdıkları gösterilmiştir.

[one_half]Aslında hiç de azımsanmayacak ölçüde çok görülen Obstrüktif Uyku Apne Sendromu çok ciddi sonuçları mevcuttur. Bunlardan bazıları:[starlist]

 • Kardiyovasküler hastalık,
 • Diabet,
 • Depresyon,
 • Otomobil ve iş kazaları,
 • Öğrenme ve bellek sorunları,
 • Artmış mortalite ile ilişkili bulunmuştur.[/starlist]

[/one_half] [one_half_last]Obstrüktif Uyku Apne Sendromu neden olduğu uyku bölünmesinin sonuçları olarak şunlar sayılabilir:[checklist]

 • Gündüz uykululuk
 • İş verimliliğinde azalma
 • Huzursuzluk
 • Evlilikle ilgili sorunlar
 • Günlük etkinliklere katılma isteğinde ve bu etkinliklerden zevk almada azalma
 • Araştırmalarda OUAS hastaları yaklaşık 2-4 kat artmış kaza riskine sahip bulunmuştur.[/checklist][/one_half_last]

OUAS tedavi edilmediği takdirde ölümcül rahatsızlıklara yol açabilir!

Hafif derecede Obstrüktif Uyku Apne Sendromu’nda bile hipertansiyon ortaya çıkma riskinin artığı çalışmalar ile gösterilmiştir. İnme hastalarının %45 – 90’inde altta Obstrüktif Uyku Apne Sendromu’nun yattığı gösterilmiştir. Koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği vakalarının yarısında Obstrüktif Uyku Apne Sendromu mevcuttur.

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu kişinin günlük yaşantısını ve psikolojik durumunu ciddi ölçüde etkilemektedir. Hastalarda karar verme yeteneğinde azalma, hafızada zayıflama, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, dikkat azalması, kişilik değişiklikleri, agresiflik, irritabilite, %30’unda anksiyete, depresyon mevcuttur.

Bununla beraber Obstrüktif Uyku Apne Sendromu mağdurlarında trafik ve iş kazaları görülme oranı daha yüksektir, ekonomik kayıplar, iş kayıpları, evlilik sorunları ve yaşam kalitesinin azalması gibi ciddi sosyoekonomik sonuçlar mevcuttur.

[box type=”warning” ]Obstrüktif Uyku Apne Sendromu olan bir hasta en az sarhoş bir sürücü kadar trafikte tehlikelidir:[starlist]

 • Uykulu araba kullanma trafik kaza riskini 8.2 kat artırmakta
 • Obstrüktif Uyku Apne Sendromu olanlarda 2.5 kat fazla trafik kazası riski
 • Obstrüktif Uyku Apne Sendromu’lu olgularımızın %47.7’sinin en az bir kez trafik kazası yaptığı ve riskin 6.1 kat arttığı çalışmalarla bildirilmiştir.[/starlist][/box]

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu tanınmaz ve tedavi edilmez ise kişi yıllar içinde ölümcül kardiyovasküler olaylara maruz kalmakla kalmaz, trafik ve iş kazalarına neden olarak tüm topluma zarar verebilir.

Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar
Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.