Koah Astım Hastalığı ve Tedavisi Nedir ?

Koah hastalığının tedavisi nasıldır , koah astım belirtileri sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir.

Kronik solunum yolu hastalıklarıyla mücadele konusunda gelişmekte olan ülkelerin liderliğinde uluslararası çalışmalar son sürat devam etmektedir.

Dünya Sağlık Teşkilatı uygulamalarına paralel olarak, Türkiye GARD Projesi kapsamında ‘Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını (Astım-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı’ hazırlandı.

Koah astım hastalığı dünya üzerinde hastalıklara bağlı ölümlere sebebiyet veren hastalıklar sıralamasında 3’üncü sırada yer almakta. Eylem planı ile geliştirilerek bu hastalıklara bağlı olan ölümlerin ve devamında getirdiği ekonomik yükün azaltılması hedeflenmekte.

Yapılmakta olan çalışmalar sonucunda hazırlanan program sonrasında kronik solunum hastalıklarına bağlı ölümlerin toplamda yüzde 25 azalması beklenmekte.

Risk faktörleri konusunda halka kalıcı davranış değişiklikleri kazandırmak için çalışmalar son hızıyla yürütülüyor. Bu tür hastalıkları erken teşhis etmek ve ilerlemesini önlemek için çalışmalarda olumlu başarılar kaydedildi.

İnsanların sağlıklı bir hayat sürdürmeleri için uzmanlar ellerinden gelen herşeyi ortaya koyuyorlar. Koah sorunu tedavisi saptanması belirtilerinin analiz hesaplamaları ile doğru orantılı olduğu için ülkemizde de çok sayıda koah hastası mevcuttur.

Bilindiği üzere sigara koah habercisi ve yılda binlerce hasta bu nedenle astım sorununa yakalanmakta. Sigara ile mücadele dernekleri sağlık bakanlığı ve birçok kuruluş mücadele etse de sigara içen koah adayı solunum tüplerine bağlanma evresine kadar olayın ciddiyetini anlayamaz ve iş işten malesef geçmiş olur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.