Akciğer Kanseri Tedavisi Belirtileri ?

En sık ölüm sebeplerinden biri olan akciğer kanseri hastalığı, sıklıkla sigara İçenlerde ve erkeklerde görülür.

Akciğer dokusu İçinde gelişen tümörel oluşumlardır. Yaş ilerledikçe hastalığın ortaya çıkma olasılığı artar, Filtre kullanılması, pipo veya puro içilmesi kanser riskini kısmen azaltmaktadır.

Erken dönemde hiçbir bulgu olmayabilir, tesadüfen çekilen akciğer filminde ortaya çıkabilir.

Halsizlik, iştahsızlık ve zayıflama gibi genel bulgular dışında, tümörün akciğer içinde bulunduğu yere bağlı olarak öksürük, balgam, bazen kanlı balgam, solunum zorluğu ortaya çıkabilir.Tümör akciğer dışına uzanarak göğüs duvarına yayılabilir. Hastalığın yayıldığı yerlere ait bulgular görülür.Akciğer kanseri zorlu bir hastalıktır, ama mücadele edildiğinde yenebilirsiniz.

Hastalık ilerleme hızına ve hücre tipine göre, türlere ayrılır. Teşhis edildiğinde evresine göre tedavi edilir. Hastalık erken evrede teşhis edilirse, ameliyat ile kanserli bölge temizlenir ve gereğinde kemoterapi (kanser ilaçları İle tedavi) ve radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.

“]Hastalık genelde hızlı ve kötü gidişatlıdır, Ancak erken teşhis edilirse tedavi şansı yükselir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.