Her yıl dünyada 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor

meme kanseri

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, dünyada yılda 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu belirterek, Türkiye’de tanı konan kadınların sayısının ise 10 bini bulduğunu söyledi. Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını belirterek özellikle 40 yaş üstü kadınları yıllık meme kontrollerini yaptırmaları konusunda da uyardı. meme kanseri

Meme kanseri Türkiye’de her yıl 4 bin 300 kadının hayatını kaybetmesine neden olurken,  bu rakamın trafik kazaları nedeniyle oluşan yıllık can kaybıyla aynı olması  hastalığın ciddiyetini ortaya koyuyor. Dünyada ise her yıl 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor.

Meme kanserinde erken tanının önemine değinen Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Ekim ayında dikkat çekilen “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” kapsamında kadınları yıllık meme muayenelerini yaptırmaya çağırdı ve yaş gruplarına göre tercih edilecek tarama yöntemlerini sıraladı:

  • Kendi kendine meme muayenesi (20 yaşından sonra düzenli olarak her ay)
  • Hekim muayenesi (20-40 yaş arasında 3  yılda bir, 40 yaşın üstünde her yıl)
  • Mammografi (40 yaşında bir defa, 45 yaşından sonra her yıl)

Kendi kendine muayene ile bir adım önde olun

Kendi kendine meme muayenesi yapan bir kadın kısa süre içerisinde kendi meme dokusunu tanıyacak ve memesinde gelişen bir anormalliği hemen fark edecektir diyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı, normal koşullarda tüm kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğini söyledi. Meme muayenesi için en uygun zamanın  adetin başlangıcından sonraki 6-8  günler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çakmakçı, kadınları, muayenelerini adet döneminin aynı günlerinde yapmaları konusunda önerdi. Bu muayeneler sırasında önce bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakılması gerektiğini  söyledi.

Memedeki her kitle kanser demek değil

Her kitlenin kanser gibi algılanmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakmakçı, “Memedeki kitlelerin çoğu iyi huyludur” dedi. Bu durumun memesinde kitle fark eden bir kadın tarafından, “Bu kitleler iyi huylu çıkıyormuş hekime gitmeye gerek yok”  şeklinde yorumlanmasının da yanlış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “ Kitlenin kanser olup olmadığı ancak hekimin meme muayenesi ve gerekli görüldüğünde yapılacak radyolojik incelemeler sonucunda anlaşılacaktır” dedi.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.