Safra Kesesi Taşı Kansere Neden Olur mu?

Safra kesesi rahatsızlıklarından en çok karşılaşılan safra kesesi taşı rahatsızlığının riskleri nelerdir? Kanser riski taşır mı?

Safra kesesi kanseri safra yollarının en sık rastlanan kanseridir ancak nadir görülen bir kanser türüdür. Riskin arttığı bazı hasta grupları vardır. Bu grupların saptanması çoğu kez karşımıza ileri evrede gelen hastaların erken tanı almalarını sağlaması açısından önemlidir.

SAFRA KESESİ TAŞI KANSERE YOL AÇIYOR MU?

safratasiRisk faktörleri arasında en sık tartışılan safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi kanseri tanısı alan kişilerde taş %80-85 oranında bu duruma eşlik eder. Ancak toplumda çok sık görülen safra kesesi taş hastalarında kanser gelişimi nadirdir. Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde yapılan bir araştırmada safra kesesi ameliyatı olan 5000 kişide safra kesesi kanseri %0.1 (binde bir) olarak bulunmuştur.

Hangi safra kesesi taşı hastasında risk artmıştır diye bakıldığında sadece bazı özel durumlarda riskin arttığı saptanmıştır. Porselen safra kesesi (kese duvarında kalsiyum birikmesi) kanser riskinin arttığı bildirilen durumlardan birisidir. Bunun dışında Safra Kesesi Kanseri oluşma riski üç santimden büyük taş varlığı, taşla beraber polip bulunması, obesite riskin arttığı durumlardır. Ancak bu özel koşullar tüm safra kesesi hastalarının küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Prof. Dr. Kaan Karayalçın, kanser gelişme riski safra kesesi hastalarında bu özel koşullar dışında çok düşük olduğundan ameliyat kararı almada tek başına karar verdirici bir durum olmaması gerektiğinin altını çizdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.