Vitamin B17

amygdalin, laetrile, vitamin B17

Vitamin B17, kanser tedavisi için (şu an için) alternatif bir tedavi yöntemi olarak ortaya atılan üzerinde sınırlı ancak ispatı tam ortaya konulmamış çalışmalar yapılmış olan yeni bir terimdir. Amygdalin (ya da Türkçesi: Amigdalin), 1830’larda Fransız kimyacılar Pierre-Jean Robiquet ve Antoine Boutron-Charlard [1] tarafından Prunus dulcis’den (yani acı badem’den) izole edilmiş bir yapıdır. Bu yapıya ismini yine aynı yıl  Alman kimyacılar Liebig ve Wöhler vermişlerdir.

Aslında amigdalin sadece yaş bademde değil, özellikle acı yaş badem, yaş kayısı çekirdeği, bir çok meyve tomurcuklarında ve çekirdeğinde mevcuttur. Zaman içinde bu meyve ve yemişleri yiyenlerin kanser rahatsızlığından kurtuldukları, hastalıklarının gerilediği, az da olsa fayda gördükleri görülünce insanoğlu  amigdalin’in sentetik (insan üretimi) hali olan vitamin B17 olarak isimlendirilen laevomandelonitrile yani kısaca isimlendirerek laetrile’i üretmişler ve her tür kanser hastalığı tedavisi için öne atmışlardır. Laetrile kanser tedavisinde ilaç olarak kullanılmaya Rusya’da 1845, ABD’de 1920’den beri kullanılmaktadır. [2]

Şu anda piyasada Laetrile olarak isimlendirilen Vitamin B17’nin tablet, ampul (enjeksiyon için), vücut losyonu ve fitil formları bulunmaktadır.

Laetrile, ABD’nin yetkili kurumu olan FDA’den (Food and Drug Association) ilaç olarak satılabilmesi için henüz onay almış değildir. Dolayısıyla Laetrile’in kanserli bir hasta için uygulanan mevcut tedavisinin yerine geçmesi söz konusu değildir. Şu anda sadece kanserli hasta için mevcut tedavisine ek alternatif bir tedavi olarak kullanılması daha uygun olur. Bunun için doktorunun bilgilendirilmesi ve izin alınması gerekir.

Etki Mekanizması

Vitamin B17, vücuda alındıktan sonra barsak bakterileri tarafından parçalanır ve ortaya siyanid çıkar.[2]  Siyanid kanserli dokuya gider ve içine işler. Kötü dokuyu öldürür. Siyanid aslında vücudumuz için de zararlı bir maddedir. Tümör hücrelerinin yanı sıra sağlıklı hücrelerde siyanidin hedefidir. Bu yüzden siyanidin bir ilaç olarak kullanılıp kullanılmaması soru işaretleri oluşturur.

Vitamin B17’nin iddia edilen bir diğer etki mekanizması ise siyanidin kanserli dokuya nüfuz ederek oksijenlenmesini arttırması ve bu sayede dokunun radyoterapiye daha duyarlı hale getirmesidir. Daha duyarlı hale gelen kanser dokusu, radyoterapi sonrası daha da hızlı ufalır.

Yapılmış olan bu çalışmalar sadece ispatlanmamış çalışmalar halinde kalmış, bu iddiaları destekleyen farklı çalışmalar yapıl(a)mamıştır. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI: National Cencer Instute) websitesi üzerinde yayınlamış olan iki çalışmaların ilkinde 6 kişi üzerinde Laetril’in verilme şekli ve dozu araştırılmış ve çok az yan etkiler görülmüştür. Sadece iki kişi, Laetril’in hem oral hem venöz yoldan aldığı için siyanid zehirlenmesi durumuyla karşılaşmıştır.  İkinci çalışma 175 hastaya uygulanmış ve sadece biri açıkca bu tedaviden 10 aylığına fayda görmüş. Diğer tüm hastalarda 7 aydan sonra kanser büyümeye devam etmiş. Bu çalışma için bir kontrol grubu oluşturulmamış.

2011’de The Cochrane Library’nin yaptığı Laetrile’in kanser hastalarındaki tedavi etkisini sistematik incelemede [3] kontrollü klinik çalışmaların Laetrile’in faydalı olduğunu ispatlayamadığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca ağız yoluyla kullanımı esnasında ciddi yan etkiler ortaya çıkardığı da  belirtilmiştir.

Neden Kullanılır?

Laetrile’in kanserli hastaları tedavi ettiği ispatlanamamış olsa da insan yapısını güçlendirmek, daha iyi hissetmek, detoksifikasyon ve daha uzun bir ömür yaşamak için vitamin B17’nin kullanılması tavsiye edilir.

Yan Etkileri

Laetrile’in kullanımına bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, göz kapağı sarkması, tansiyon düşmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ölüm (siyanid zehirlenmesi) görülebilir.

50-60 adet kayısı çekirdeği, 50 g Laetrile’e denk gelir ve bu doz insanı öldürebilir. [2]

Bu yüzden oral Laetrile kullananların şu besinleri tüketmemeleri önemle dikkate alınmalıdır:

 • Yaş badem
 • Meyve çekirdekleri
 • Kereviz
 • Kayısı
 • Şeftali
 • Fasulye filizi
 • Havuç
 • Yüksek doz Vitamin C
 • Bakliyatlar
 • Keten Tohumu
 • Fındık

[box type=”shadow” ]

Editör Yorumu

Görüldüğü üzere karşımızda kanserden koruduğu iddia edilen ancak tam ve net olarak ispatlayacak bir çalışma yapılmamış bir besin ögesi duruyor. Diğer tarafta da tıbbın derman olamadığı kanser hastaları bulunmaktadır.

Kanserler henüz sebepleri ortaya net konmadığı için tedavisi kesin ilaçlar da üretilememiştir. Hastalar ölümle yüzleştiklerinde tıbbın yetersiz kalmasını kabullenemeyerek çeşitli alternatif tedavi arayışlarına girer ve her türlü tedaviyi almaya razı olurlar.

Mevcutta kanseri tedavi ettiği yaygın olarak kabul görmüş bir besin ögesi üzerine neden bu kadar az sayıda ve eksik çalışma yapıldığı sorgulanması gerekir. Piyasada o kadar patentli kanser ilaçları dururken kayısı çekirdeği yiyerek kanserden korunmak ya da alternatif tedavi olarak kayısı çekirdeği yeyip iyileşmek büyük ilaç şirketlerinin aleyhine olacaktır.  Hele ki kayısı cenneti ama büyük ilaç şirketleri pazarı haline gelmiş ülkemizde (Türkiye dünyada en fazla kayısı üreten ülkedir!) kanserin tedavisinin kayısı çekirdeği olduğu iddiasının çalışmalarla desteklenmiş güçlü bir tedavi yöntemi olması ayrı bir açılım gerektirir. [4]

O halde tıpta ispatlanmamış olmasından dolayı kanserli bir hastanın doktoru tarafından önerilmiş ve uygulanan tedavisi eksik/yarım bırakılmadan ve doktora danışılarak Laetrile kullanılması alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Ancak ilacın yan etkileri ve kullanım şekli mutlaka danışılmalıdır.

Bu noktada kanserli hastaların Laetrile kullanmasından ziyade, henüz kansere yakalanmamış sağlıklı bireylerin haliyle günde, haftada ya da ayda bir mutlaka yukarda bahsedilen; yaş badem, kayısı çekirdeği, şeftali, kayısı, keten tohumu, kereviz gibi besinleri tüketmeleri uygun olur. [/box]

[toggle title=”Kaynaklar:” state=”close” ]

1. “A chronology of significant historical developments in the biological sciences”. Botany Online Internet Hypertextbook. University of Hamburg, Department of Biology. 2002-08-18. Archived from the original on 20 August 2007. Retrieved 2007-08-06.

2. http://www.cancerresearchuk.org/cancer-help/about-cancer/treatment/complementary-alternative/therapies/laetrile

3. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD005476.pub3/abstract

4. http://www.interestingfacts.org/fact/vitamin-b17-prevents-cancer [/toggle]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.