Nöroendokrin Tümör

nöroendokrin tumorler

Vücudun hormon dengesini düzenleyen organ ve bölümleriyle, sinir sistemi hücrelerinde gelişen tümörler, Nöroendokrin Tümör (NET) olarak tanımlanıyor. Son yıllarda görülme sıklığı 5 kat artan tümörlerden kaynaklanan şikayet ve belirtiler çoğunlukla başka hastalıklarla karıştırıldığı için hastalar yıllar boyunca tedaviden yoksun kalıyor.

nöroendokrin tumorlerNET farkındalık çalışmalarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini dile getiren Gaziantep Onkoloji Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sevinç, karsinoid yani kansere benzeyen bu tümörlerde, erken tanı ve tedavi sonucunda yüzde yüz iyileşmenin mümkün olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Sevinç sözlerine şöyle devam etti: “Kansere benzese de bu tür tümörlerin tedavisinde kemoterapi uygulanmıyor ve cerrahi müdahale ile bu grup hastalıklarda çok büyük başarılar elde ediliyor. Oysa tümörlerin ameliyat edilmesinin kötü sonuçlar doğuracağına ilişkin genel bir önyargı var. Bu, özellikle NET’ lerde tamamiyle asılsız bir kaygı. Diğer taraftan zaman geçtikçe ve tümörler yayıldıkça hem tedavi güçleşiyor hem de hastalarda bu tümörlerden kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi başka sağlık problemleri de baş göstermeye başlıyor.”

“Steve Jobs’un hastalığı da pankreatik NET’’ti!”

Yapılan toplantıda uzmanlar, özellikle belirti ve şikayetleri, çok yaygın görülen başka pek çok hastalıkla aynı olduğu için NET teşhisinin güçleştiğine dikkat çekti. Gerçekten de NET hastaları genellikle kalp çarpıntısı, ani yüksek tansiyon, ishal gibi şikayetlerden yakınıyor. Ancak bu şikayetler pek çok uzmana başvurduğunuz halde geçmediyse ve son bir yıldır devam ediyorsa, NET’ ten şüphelenmek gerekiyor.

NET grubu tümörlerin son zamanlarda sıklıkla gündeme geldiğini söyleyen Prof. Dr. Abdurrahman Kadayıfçı,  “Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hastalığının pankreatik NET olması, bu tümörleri yeniden gündeme taşıdı.”şeklinde konuştu.

Şu anda misafir öğretim görevlisi olarak Harvard Tıp Fakültesi Gastroentoloji Bölümü’nde görev yapan Gaziantep Tıp Fakültesi Gastroentoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadayıfçı, “Bu tümörlerde erken tanıda ameliyatla tedavi mümkün. Ancak, büyük ihtimalle Jobs, cerrahi operasyondan kaçındı ve hatta alternatif tedavileri denemek için Hindistan’a gitti. Bu uzun süre zarfında hastalığının ilerlediğini ve müdahale için geç kalındığını tahmin ediyoruz.” dedi ve ayrıca tümörlerin geç teşhis edilmesinin başlıca sebebinin doktorların hastalarını dinlememesinden kaynaklandığını belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.