Akut Apandajit

Akut apandajit, kalın bağırsakta yer alan ve appendiks epiploika adı verilen yapıların iltihaplanmasıdır. Kadın ve erkek farkı göstermez ve vakaların yaklaşık % 75’i, 20-50 yaş grubunda yer alır.

İltihaplanması

Apandajit, safra kesesi iltihabı (kolesistit), ameliyat kesileri gibi durumlarda appendiks epiploikalar o bölgeye yapışabilir. Ayrıca, kalın bağırsak divertikülleri üzerinde veya fıtık kesesi içinde yer alabilen appendiks epiploikalar yapışıklığa bağlı olarak kendi etrafında dönebilir (torsiyon), damarlarının tıkanması sonrasında çürümeye gidebilir (nekroz) veya iltihaplanabilir ve tüm bu tablolar ‘akut apandajit’ oluşmasına zemin hazırlar.

Belirtileri

Sıklıkla, akut apandajit’in olduğu karın bölgesinde ortalama 48 saatten beri devam eden ağrı ile kendini belli eder ve nadiren bulantı ve kusma eşlik edebilir. Karın ağrısı olguların % 55’inde karın sağ alt bölümünde, olguların % 30’unda karın sol alt bölümünde ve olguların % 10’unda karın orta alt bölümünde görülür. Vakalrın yaklaşık % 40’ında karında ele gelen kitle mevcuttur.

Tanı

Akut apandajit ön tanısı öncelikle doktor muayenesinde şüphe ile başlar ve ardından ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile kesin tanı konulur. Bazı olgularda ise tanı tesadüfen açık veya laparoskopik ameliyat sırasında konulur.

Karıştığı Durumlar

Akut apandisit, safra kesesi iltihabı, kalın bağırsak divertiküliti vb. sık rastlanılan karıniçi organların iltihabı ile akut apandisit karışabilir.

Tedavi

Akut apandajit tedavisinde sıklıkla ağrı kesici ve ödem giderici (antiinflamatuvar) ilaçlar kullanılır ve bu tedavi ile yakınmalar yaklaşık 10 gün içinde düzelir. Antibiyotikler sıklıkla tercih edilmez.

Prof. Dr. Korhan TAVİLOĞLU
Genel Cerrah
www.taviloglu.com

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.