Ülser Nedir Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Ülser sindirim sisteminin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen yaralardır.En fazla oniki parmak bağırsağında ve daha nadiren midede görülür.

Helicobakter pilori, stres, ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar ülsere sebep olabilir.Evet ülser bir yaradır ve unutmayınızki sindirim sistemi alanlarının herhangi bir yerinde çıkan yara zamanla iyileşmektedir.

Ülser daha çok oniki parmak bağırsağında görülür çünkü sindirim sistemi sorunudur, midede görülen ülserlerde, midenin sürekli hareket halinde olduğu için yaranın iyileşmesi zamana bağlı olarak geç olmaktadır.

Açken ve tokken ağrı, iştah kaybı ve kusma görülür.Ülser günümüzde sıkça görülen hastalıklardan bir tanesi olmakla beraber mide asitlerinin kontrol edilmediği durumlarda ağrı bazen kusma ve çoğu durumda iştah kaybı gibi belirtileri vardır.

Öncelikle ülsere yol açan sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Ülser nedeni Helicobakter pilori ise, ikili antibiyotik tedavisi ve mide asidini bağlayıcı ilaçlar verilir. Tekrarlayan ve hayati tehlikesi olan ülserlerde cerrahi tedavi önerilir.

Tedavi edilmeyen ve uzun süren ülserler, kanamalara, delinmelere ve darlıklara sebep olabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.