Stres ve Sindirim Sistemine Etkisi

Stres faktörleri sindirim sistemi üzerine oldukça etkilidir. Bir diğer açıklama ile sindirim sistemi strese karşı oldukça hassas olup, çeşitli bulgularla ve belirtilerle kendisini ifade etmeye, böylece  “bana fazla baskı yapıyorsun” dercesine sizi bu belirtilerle de ikaz etmeye çalışacaktır. EMSEY Hospital’dan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Aşırı stresli olan kişiler ne tür sindirim sorunları ortaya çıkıyor

mide ağrısıStres yemek borusu, mide ve barsaklarda farklı yansımalarla kendini gösteren birçok problem oluşturabilir. Bilim adamları uzun yıllardır stres faktörlerine bağlı sindirim sistemi bulguları ve belirtilerini tanımlayabilmek için sınıflamalar ve tanı kriterleri oluşturmuşlar ve çeşitli zamanlarda da bu kriterleri güncellemişlerdir.

Strese bağlı olarak kişilerin;

Yemek borusunda; takılma hissi, yutma zorluğu

Midede; şişkinlik dolgunluk, geğirti, hazımsızlık, ülser benzeri ağrı, bulantı, kusma

Barsaklarda; karın ağrısı, ishal, kabızlık, ishal veya kabızlık atakları yaşayabilirler.

Ancak önemli olan husus, sindirim sistemi belirtilerinin kesin olarak stres kaynaklı olduğunu söylemek için Gastroenteroloji uzmanınca diğer nedenlerin olmadığının teyit edilmesi bu yönde gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Aksi takdirde sindirim sisteminde belirttiğimiz belirtileri kendi, kendimize strese bağlıdır diyerek hekime müracaat etmemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Aşırı şişkinlik, tokluk hissi, şişkinliğe bağlı nefes almada zorluk, buna bağlı olarak aşırı baş ağrısının yaşanması gibi nedenlerin çoğunun stres kaynaklı olduğunu söylemek mümkün…


Bulantı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, son zamanlarda belirginleşen dışkılama alışanlığında değişiklik, makattan kanama gibi alarm bulguları olmadan şişkinli, hazımsızlık, doygunluk, ishal veya kabızlık ataklarının strese bağlı olabilme ihtimalinin yüksek olabileceği söylenebilir. Ancak yine de hekim tarafından bu tanının konulması gerektiği hususunu vurgulamak gerekir.

Stres yaşayan ve mide-barsak sorunu yaşayan kişilere öneriler

Öncelikle sindirim sistemi şikayeti yaşayan hastalar mutlaka Gastroenteroloji uzmanınca değerlendirilmelidir. Şikayetlerin stres faktörlerinden kaynaklandığı yönünde tanı konulması tedavi açısından da önemlidir. Bu suretle hastaların beyinlerini kurcalayan “acaba bende kötü bir rahatsızlık mı var” sorusundan kurtulması da hastanın tedavisinde önemli bir aşamayı oluşturacaktır. Hekimin bu safhada beslenme hususunda önerileri ve vereceği ilaç tedavisi destekleyici olacak, mide barsak sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki burada hastalara önemli görev düşmektedir. Stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak kalmak, tedavilerden tam fayda görmeyen hastalarda psikiyatri uzmanının desteği de gerekebilecektir.

Stresten uzak kalmak şüphesiz önemli. Ancak stresi uzaklaştıramıyorsak beslenmede nelere dikkat etmeliyiz

 • Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır
 • Aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır
 • Düzenli ve üç öğün beslenmelidir
 • Fast food beslenmeden kaçınılmalıdır
 • Rahat ,huzurlu ,hijyenik ortamda gıdalar iyi çiğneyerek ,yavaş yenmelidir
 • Rafine şeker tüketiminden kaçınılmalıdır
 • Gerekirse Diyetisyenden bu hususda destek alınmalıdır

Şişkinlik gibi problemleri olan hastalara öneriler 

 • Gıdalar iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir
 • Üç öğün yemeli ve masadan tok kalkılmamalıdır
 • Sabah aç karnına bir bardak ılık su içilmelidir
 • Kendisine dokunduğunu saptadığı gıdalardan uzak durulmalıdır
 • Yatmadan 3 saat önceden itibaren atıştırma yapılmamalıdır
 • Karbonhidratlı gıdalar kısıtlı tüketilmelidir
 • Sigaradan uzak durulmalıdır
 • Fizik egzersiz ve spor yapılmalıdır
 • İşinizin olmadığı her gün aynı zaman diliminde ıkınmadan tuvalette oturularak tuvalet alışkanlığı oluşturulmalıdır
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.