Reflü

doktor oneri
reflu mekanizmasi

Reflünün tanımını yapmadan önce özellikle sindirim sisteminin üst kısmının işleyişinden bahsetmek doğru olacaktır. Gıda alımını takiben ağız içinde bazı enzimler salgılanır, salya ile karışır ve çiğnenir. Ardından yutma gerçekleştirilerek soluk borusu kapanır, gıda yemek borusuna geçer ve kasılmalar ile aşağıya itilir. Yemek borusunun sonunda kas ve sinirden zengin bir sfinkleri ( AÖS ) vardır. Gevşeyerek gıdanın geçmesine izin verir ve sonrasında tekrar kapanarak gıdanın ve mide asidinin yukarıya doğru geri kaçmasını önler. Mide asidi ile gıda parçalanır ve midenin kasılma hareketleri ile parçacıklar halinde gıda barsaklara geçer. Açlık halinde de aralıklı olarak sfinkleri gevşer ve bir miktar asidi yukarı kaçabilir. Yer çekimi etkisi ve yemek borusundaki bazı salgılar ile savunma sağlanır.

Şimdi gelelim reflü tarifine; mide asidinin ve içeriğinin yukarıya doğru yemek borusuna ve boğazınıza kaçması ile oluşan şikayetlerin tümüne reflü diyebiliriz. Genelde yanma ya da acı su ile ifade edilse de önemle vurgulamak istediğim bir nokta da halk arasında bilinenin ve alışılagelmişin aksine reflüde asla birkaç belli bulgu yada şikayet olmaz. Birçok şikayet ya da sadece tek bir yakınma reflü kaynaklı olabilir. Mide asidinin yemek borusunda yaptığı zararlar ile göğüs kafesi arkası, boyun ve kollarda kalp hastalıklarına benzer; boğazda yaptığı tahrişler ile kulak burun boğaz ve solunum yolu hastalıklarına benzer bulgular ve yakınmalar olabilir. Yukarıda anlatılan tüm mekanizmalar reflü şüphesinde akılda tutulmalı ve dikkatlice sorgulanmalıdır.

Reflü yarası ise mide asidinin yemek borusunda yaptığı hasarın endoskop ile görülmesidir. Fakat yine çok karıştırılan ve çok bilinen bir nokta da endoskopide herhangi bir yaraya rastlanmaması reflü yok anlamına asla gelmez. Hatta aksine çoğu hastada endoskopide bir bulgu olmamasına rağmen reflü vardır.

reflü, mide yanmasıPEKİ REFLÜ KARŞIMIZA NASIL ÇIKAR, YANİ NELER REFLÜ ŞİKAYETLERİ OLABİLİR?

Karın ağrısı; üst karın bölgesinde ya da göğüs kafesinin hemen altında ağrı yapabilir. Bu ağrı çok değişken olabilir; sancı, baskı, batma, sıkıştırma, gerginlik, oyulma gibi. Bazı hastalar bu ağrıyı hareket etmekle ya da geğirti ile rahatlatmaya çalışırlar. Tok karnına olabileceği gibi reflüyü arttıran içeceklerde ya da açlıkta bile görülebilir.

Göğüs ağrısı; göğüs kafesinin arkasında genelde orta ve alt kısmında gene değişken şekillerde hissedebilinir. Genelde akşam öğünleri ağır geçtiği ve sonrasında atıştırmalar yapıldığı için ve uykuda da yer çekimi koruyucu etkisi kalktığı için kalp krizini taklit edercesine geç saatlerde ya da sabah erken saatlerde hissedilir.

Göğüste yanma; aslında çoğu kez ağrının bir tarifidir. Göğüs arkasında rahatsız edici sızlama acılık olarak tarif edilir.

Yutma güçlüğü ya da besinlerin takılması; gerçekten reflü hastalarında sık gördüğümüz ve önemli bir bulgudur. Reflüye bağlı yemek borusunda kasılma bozuklukları oluşabilir ve hatta bazen reflü sonucu yemek borusunda oluşan yaralara bağlı takılmalar görülebilir.

Ağrılı yutma; yutma güçlüğü yanı sıra sıvı ya da katı gıda alımı ile göğüs kafesi arkasında yutma sırasında ağrı hissedilebilir. Genelde sürekli değildir ve bazı besinlerde daha kolay oluşabilir.

Ses kısıklığı ve faranjit; bu çok önemli bir bulgudur ve bence her reflü hastasında sorgulanmalıdır. Reflüye bağlı olarak boğazda oluşan hasarlara bağlı gelişir. 10 yıl faranjit diye defalarca antibiyotik kullanan ya da yıllarca aralıklı ses kısıklığıyla değişik tedaviler alan aslında reflüsü olan onlarca hasta vardır. Bu yüzden reflüde değişik branşlardan oluşan muayeneler gereklidir.

Hastalar çok çeşitli ifadeler kullanır boğazda sertlik, batma, yanma, kaşıntı, baskı, sıkışma, basınç, takılma, temizleme isteği bunlardan sadece bazılarıdır.

İnatçı öksürük; özellikle geceleri ve sabahları yoğun olan balgamsı tekrarlayıcı kuru öksürük olur. Bazen üst üste öksürme nefes darlığı ve sosyal yaşamda kısıtlayıcı olabilir. Yine ciddi bir takım çalışması yapılmalı ve mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanı değerlendirmelidir.

Boğazda baskı; bu da değişken ifade edilir. Daha çok tok karnına ve bazı besinlerle daha çok görülebilir. Reflünün yaptığı uyarı sonucu oluşur. Hastalarda bazen ciddi sıkıntı oluşturup nefes darlığı yapabilir ve hatta psikiyatrik yardım almak gerekebilir.

Boğularak uyanma; çoğunlukla sırt üstü yatıldığında ya da gece uykuda asit içeriğinin yukarıya gelmesiyle oluşur, solunum yoluna asid kaçabilir ve hastalar gerçekten kısa bir süre sürekli öksürüp hatta nefeslerinin kesildiğini söylerler.

Tekrarlayan zatürree; yukarıdakine benzer mekanizmayla tekrarlayıcı alt solunum yolu enfeksiyonu görülebilir.

Kronik sinüzit; asidin üst solunum yollarına ulaşmasıyla sinzüt ataklarına benzer bulgular görülebilir.

Diş hastalıklarında kötüleşme; ağız içi hijyende bozulma olup şikâyetlerde artış görülebilir.

Ağız kokusu; çok uğraştığımız bir bulgudur. Aslında ağız kokusunun çoğunlukla nedeni diş hastalıkları ve solunum yolu hastalıklarıdır. Az bir kısmı reflüye bağlı gerçekleşebilir. Mutlaka reflü ile uğraşan bu konu ile alakalı diş hekimi, KBB hekimi ve gastroenteroloji hekimi birlikte değerlendirmelidir.

TOPLUMDAKİ SIKLIĞI NEDİR?

Bunun cevabı zor, çünkü hangi bulguları ya da şikayetleri reflü varsayıp değerlendirmenize göre değişebilir. Fakat bir çok çalışma göz önüne alınarak kabaca toplumun en az % 10-15’inde en azından haftada bir kaç bulgu görülür diyebiliriz. Bu oran gebelikte, şişmanlıkta ve bazı kronik hastalıklarda artabilir.

MİDE FITIĞI NEDİR VE REFLÜ İLE İLİŞKİSİ VAR MIDIR?

Mide fıtığı ( Hiatal herni ) midenin bir bölümünün diyaframdaki anatomik zayıflık dolayısı ile göğüs kafesine doğru kaymasıdır. Mide fıtığı AÖS de gevşekliğe ve dolayısı ile anlamlı reflüye neden olabilir. Mide fıtığı olan her kişide reflü olmaz. Dolayısı ile klinik şikâyetler ve bulgular dikkatli değerlendirilmelidir.

Toplumda olan yanlış bir kanıda mide fıtığının göbek fıtığı ile karıştırılmasıdır. Göbek fıtığı, karında elle muayenede ya da ultrason ile saptanır. Mide fıtığı ise gastroentereloglar tarafında endoskopi ile belirlenir.

REFLÜYE KİMLER MARUZ KALIR?

Reflü hastalığı her sosyoekonomik ve etnik grupta ve her yaşta olabilir. Reflü hastalığına 40 yaşından sonra daha fazla rastlanır ve hastaların şu an için % 50 ye yakını 45-64 yaş arasındadır. Fakat önemle vurgulamak gerekir ki her yaşta hatta çocuklukta bile reflü olabilir. Fakat poliklinikte artık sıklıkla genç hastalara da rastlıyoruz bunun nedeni de yeme alışkanlıklarımızın değişmesi ve hatta düzensiz beslenme, stres ve doktora zamanında gitmemek olabilir. Obeziteninde toplumda her geçen gün artışı önemli bir sebeptir.

REFLÜ NASIL OLUŞUR, NE REFLÜYE SEBEP OLUR? HERKES NE SÖYLER, GÖĞÜSTE YANMAM VAR. GÖĞÜS YANMASI REFLÜ MÜDÜR?

Mide asidinin yemek borusuna kaçması ile reflü oluştuğunu demiştik. Çoğu kişide, kişi beslenmiyorken de AÖS de geçici gevşemeler olur ve asid kaçışı olur. Bunun belirli bir ortalaması vardır ve reflü olmaksızın bu olabilir. Eğer uzun süreli asid teması olursa yemek borusunda hasar olur.

Maalesef endoskopi işlemi uzman ellerde her zaman yapılmamakta ve yanlış tanılar oluşmaktadır. Hastalarımızdan alınan ifadelerde çok önemli bir nokta vardır. Bu kadar şikâyetim var fakat endoskopi de hiçbir şey çıkmadı. Endoskopik incelemede reflü hastalarının çoğunda bir şey görünmez yani endoskopi negatif kalır, bu asla reflü yok demek değildir. Hastanın ifadeleri çok önemli ve elimizde reflüyü saptayan birçok tanı yöntemlerimiz mevcuttur. Kişiden aldığımız bilgilere göre kimi zaman bu ileri adımları atarız kimi zamanda hemen ilaca başlayarak hastayı gözleriz.

Göğüste yanma, ekşime, kaynama ve acı su gelmesi reflü hastalığında en sık rastlanılan bulgudur. Herkeste göğüste yanma bir dönem olabilir ve reflü ön tanısı akla geldiği gibi, hastanın klinik öyküsü dikkatlice dinlenmeli ve kalp ve göğüs hastalıkları başta olmak üzere diğer hastalıkların ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Özellikle göğüste yanma kalp damar hastalıklarında ciddi bir bulgudur, reflü ile araştırmalardan da önce kardiyolojik ileri tetkikler yapılmalıdır. Böylece hayatı tehdit eden önemli bir tablo rutin incelemelerle tanı ve tedavi edilebilir. Her ay birkaç tane böyle hasta görmekteyiz. Reflü kalp hastalıklarını çok iyi takip eder, tıpkı kalp krizindeki gibi göğüste yanma, baskı, sıkışma, ağırlık, batma, oğulma hissi olabilir. Hatta ağrı boyuna çeneye kulaklara göğse kollara ve parmaklara yayılabilir. Öncelikler çok önemlidir, kalp her saniye atmak zorundadır ve mutlaka önce ilgili branş muayeneleri yapılmalıdır.

Reflü birçok hastalık ile karışabilir burada mutlaka benim hastalarımdan da bir ricam olacak; lütfen doktorunuza giderken mutlaka hastalığınıza ve şikayetlerinize dair notlarınızı alın ve bizimle paylaşın. Bir reflü hastasını ilk değerlendirdiğimde reflünün bir takım oyunu olduğunu mutlaka hastalarımla da paylaşırım. Bu takımın diğer oyuncuları kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, diş hastalıkları ve psikiyatri doktorlarıdır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren boğazını temizleme, boğazda batma, takılma, yutma güçlüğü, balgam hissi, öksürük ve ses kısıklıkları toplumda sıklıkla rastlanmaktadır. Dolayısı ile tek branş değil tüm bu branşların birlikte hastayı değerlendirmesi gerekir. Sadece bu uygulama ile bir çok astım, bronşit, sinüs problemleri ve boğaz hastalıkları doğru tanı ve tedaviyi alarak hastalarda belirgin rahatlama ve ötesinde yaşam kalitelerinde artış olmaktadır. Özellikle hastalar basit birkaç şikayet ile bize geldiğinde, bu kadar muayeneyi gereksiz bulmakta, ayrıca onlara fazladan maliyet getirmektedir. İşi başta yarım bıraktığımızda kısmi başarılar ile kısıtlı adımlar atmış oluruz. Fakat inanın başta katlanılacak bu zahmet ileride oluşabilecek şikayetlerinizi önlemiş olacak ve yaşam kalitenizi arttıracaktır.

reflu mekanizmasiNELER REFLÜYÜ KÖTÜLEŞTİRİR?

Majör faktör yemeklerdir. Yemekle birlikte hem AÖS de gevşemeler artar, hem de mide asit üretimi artar. Baharatlı yiyecekler reflüyü arttırır gibi bir kanı varsa da bilimsel ortamda tartışılmalıdır. Fakat AÖS ‘ni daha fazla gevşeten, midede daha fazla kalan, asit uyarımı fazla olan gıdalar şüphesiz reflüde rol oynar. Şimdi bir kişiye şunu bunu yeme demenin çok başarılı olduğuna inanmıyorum; genelde klavuz görevi görecek mideyle barışık ya da dokunabilecek bol alternatifli gıdalar verilmeli ve kişi kendi diyetini ayarlamalıdır. Tabi ki bazı dokunduğu bilinen gıdalar halen hasta tarafından tüketilirse reflü devam edecektir. Rutin koşuşturmalarda, kısa süreli atıştırmalarda ve yemeklerde, ya da mükellef sofralarımızda çoğu zaman maalesef hepimiz diyetimize gerektiği özeni gösteremeyebiliriz. HATTA PRATİK YAKLAŞIMLAR ÖNERİYORUM. Örneğin tatile gideceksiniz ve belli ki diyet bir kenara itilecek. Bu durumda asla dur demiyoruz hatta koruyucu olarak hemen asid baskılayıcı aşina olduğunuz ilaçlardan bir ya da bir kaçına önerilen şekilde başlamanızı öneriyoruz. Amaç daima sizi reflü ile barışık tutmak ve aynı zamanda şikayetlerinizi en aza indirmektir.

Bazı egzersizler ( karın içi basıncını arttıran, tok karnına yapılan, eğilip, çömelme hareketleri olan ) ve bazı ilaçlar reflüyü kötüleştirebilir.

Sigarada reflüyü arttırabilir, anlamlı kötüleştirmediği söylense de reflü hastalığındaki tecrübelerimiz sigara içmenin kötü bir fikir olduğu ve bırakılınca şikayetlerde anlamlı gerileme olduğudur.

Obesiteninde gerek hormonal olarak gerek mekanik olarak reflüyü arttırdığı bilinen bir gerçektir; hastaların ideal vücut kitle indeksi hesaplanır ve diyetisyenden aynı zamanda dengeli kilo verdirici diyetler sağlanır.

Bedeni sıkan kıyafetler de reflüyü arttırır.

Şeker hastalarında da mide boşalma problemleri olabilir ve reflü artabilir.

KISACA DİYETTEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bunların geniş listeleri olmakla beraber kısaca kısıtlama yapılması gerekenler şunlardır.

 • Portakal suyu
 • Limon
 • Limonata
 • Greyfurt suyu
 • Domates
 • Patetes püresi
 • Kızarmış patates
 • Kuru soğan(çiğ)
 • Sığır eti
 • Fileto
 • Sosisli Sandviç
 • Süt
 • Yağlı peynir ve kremalar
 • Fırında peynirli makarna
 • Salçalı makarna
 • Likör
 • Şarap
 • Çay
 • Kahve
 • Çikolata
 • Mısır cipsi
 • Patates cipsi
 • Şekerli ve yağlı çörek
 • Sirkeli yağlı karışık salata

Reflü diyeti bireye özgü bir tedavidir. Yasaklı bir gıda herkeste farklı bir etki yaratabilir. Kesinlikle öneri niteliğindedir ve hastanın uyumu ile gerçek diyet süreç içerisinde belirlenir.

PEKİ YAŞAM ALIŞKANLIĞINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 • Sigara içmeyin.
 • Alkol tüketmeyin.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Ana ve ara öğünler halinde az miktarlarda ve karıştırmadan yemeye dikkat edin.
 • Vücudunuzu sıkmayan rahat kıyafetler giyin.
 • Yatmadan en az 3 saat önce yeme ve içmeyi bırakın.
 • Yemekten sonra en az 2 saat yere doğru uzanmayın.
 • Yatak başını yatağının başucunun altına desteklerle biraz kaldırın; fazladan yastık kullanmanız sorununuzu çözmez.

REFLÜ HASTALARI ENDOSKOPİ YAPTIRMALI MIDIR?

Her reflü hastalığında endoskopiye ihtiyaç yoktur. Reflü hastalığında dikkatli sorgulama yapılmalıdır. Genç popülasyonda, kısa süreli şikayetleri olanlarda, eşlik eden hastalıkları olmayanlarda ve alarm bulgularının olmadığı durumlarda başlangıçta diyet, yaşam alışkanlıkları değişiklikleri ve medikal tedavi ile rahatlama sağlanabilir. Fakat uzun süreli şikayetlerde, ayırıcı tanı yapılması gerekiyorsa, yutma güçlüğü, zorlanma ve ağrılı yutma varsa, medikal tedavi ile başarı sağlamamışsa gastroskopi planlanmalıdır. Endoskopi ile ayrıca eğer hastalıkta komplikasyon varsa ya da eş zamanlı başka bir hastalık varsa görülür. Gastroskopiden halen çoğu hastamız korkmaktadır; fakat yeni teknolojiler ile anlamlı ince bükülebilir aletlerle uygun anestezi eşliğinde işlemin çoğunu hastalar hissetmemektedirler.

En önemli noktalardan biri de reflü hastalığında endoskopide çoğu hastada gözle görülür lezyon olmaz demiştik; hatta bunlara endoskopi negatif reflü hastalığı denir. Hastalar belirli bir süre tedavi alır ve daha sonraları şikayetleri tekrarlar. Bu durumda en önemli test aracı 24 saat pH-metre testidir. Hastalara burundan mideye birkaç dakikada telefon kablosundan daha ince bir kablo yerleştirilir ve burundaki uç yanaktan kulak arkasına bant ile sabitlenir. Kablonun ucu avuç içi büyüklüğünde bir alete takılır ve kişi kemerinde ya da boynuna asarak 24 saat aleti taşır ve günlük yaşantısına devam eder. İlk birkaç saat boğazda batma, takılma yapabilir sonra gayet iyi tolere edilir. Böylece kişinin 24 saat boyunca ve hangi zaman dilimlerinde ne kadar asid kaçağı olduğu hesaplanır. Hastanın açlığında, tokluğunda, yediği sürede, yattığında spor yaptığında, dokunan gıdayı içtiğinde gibi bir çok bilgiyi otomatik olarak hesaplarız. Bu özellikle hangi hastalara ne kadar ve ne süreli tedavi verilmesini ve aynı zamanda başka tedavi seçeneklerinin düşünülmesini sağlar.

 • Yutmada şikayetleriniz oluyorsa,
 • Boğazda takılma ya da batma ve boğulma varsa,
 • Ses kısıklığınız varsa,
 • İnatçı öksürüğünüz varsa,
 • Ufak miktarda yemeğe rağmen tokluk ve baskı varsa.
 • Açıklanmayan kilo kaybı varsa,
 • Kusma varsa,
 • İştahta azalma varsa,
 • Göğüs ağrısı varsa,
 • Dışkı siyah geliyorsa
 • Horlama varsa,
  MUTLAKA DOKTORA GİTMELİSİNİZ.

REFLÜ CİDDİ MİDİR VE UZUN DÖNEMDE KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Genelde değildir; toplumda birçoğumuzu değişken derecelerde etkiler. Fakat reflü anlamlı olduğunda günlük hayatımızı etkileyebilir, yaşam kalitesini düşürür ve nadiren de ciddi tablolara neden olabilir. Fakat reflünün nedenleri hastada sorgulandığında doğru adım ve tedavilerle çoğunlukla rahatlama sağlanır. Reflü hastalığında ciddi komplikasyonlar günümüzde azalmıştır. Bunun nedenleri düzensiz ilaç alımı, reflünün daha tanınır olması, erken doktora gitme ve alınan önlemlere bağlı olabilir. Fakat az da olsa asit reflüsü bazen ciddi sonuçlar doğurabilir. Asit teması ile yemek borusunda ciddi yaralanma ve kanamalar olabilir. Uzun süren iltihap ile lümende yutma güçlüklerine neden olan daralmalar olabilir.

En önemli konu reflü ve kanser ilişkisi nedir; bu bize sıklıkla sorulmaktadır. Bazı kişilerde uzun süreli reflüye bağlı olarak alt yemek borusunda hasara bağlı hücre değişikliği meydana gelir Barrett özefagus oluşur. Barrett hastalığında kişide yıllık % 1’e yakın yada yaşam boyu % 10 kanser gelişme riski olur ki bu son derece düşük bir rakamdır. Dolayısı ile bu hastalar ömür boyu periyodik gastroskopi ve biyopsi ile takip edilirler.

BARRETT ÖZEFAGUS VE KANSER

Şiddetli uzun süreli reflüye bağlı olarak yemek borusu alt uçta dokuda değişikliğe yol açan hasar oluşabilir ve buna Barrett özefagus adı verilir. Reflüde şikayetler değişik olduğu için ve günümüzde bir çok kişi hastaneye gitmeden eş, dost yada eczaneden rahatlıkla asit baskılayıcı ilaç kullandığından dolayı reflü hastaları genelde doktora geç gelir, ya da hastayı doktora getiren başka diğer şikayetlerde dikkatli sorgu ile reflü hastalığı tanısından şüphelenilir. Barrett özefagusu yıllar boyu reflü sonucu oluşabilir ve biz ilk kez doktora başvuran hastalarda yeni tanı olarak barrett özefagusunu görmekteyiz. Reflü hastalarında gerekli ilaç, diyet ve yaşam alışkanlıklarında değişiklikler ile çoğunda rahatlama sağlanır, fakat az bir grupta yıllar içerisinde reflüye bağlı olarak Barrett gelişebilir. Dolayısı ile bazı durumlarda uzun süreli ilaç tedavisi ya da reflüyü engelleyici endoskopik yada gereğinde cerrahi tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin tam bir koruma sağlamamakla beraber asit kaçışını azalttığı gösterilmiştir, fakat Barrett özefagus gelişimi üzerine etkileri önümüzdeki yıllarda daha bir kesinlik kazanacaktır. Bu durumda mutlaka konunun uzmanı bir gastroenteroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve seçenekler hasta ile konuşulmalıdır.

Reflü hastalığında ilaç tedavisi veririz fakat bugün için Barrett özefagus gelişmisse ilaç ile geri dönmez, halen kanser riski taşıyan hastalara söylenmeli ve dikkatli takip programı belirlenmelidir.

Cerrahi tedavi; Reflü hastalarında şu durumlarda önerilebilir;

 • Geniş mide fıtığı varsa.
 • Şiddetli ve özelliklede kanamalı özefajit ( yemek borusu iltihabı, hasarı ) varsa.
 • Yemek borusunda tekrarlayıcı daralma varsa.
 • Asit reflüsüne bağlı şiddetli bronşit, pnömoni ve boğaz problemleri varsa.
 • Medikal tedaviye yanıt yoksa ya da tekrarlayıcı şikâyeti olan ve uzun dönem ilaç kullanmak istemeyen hastalarda.

Barrett hastalığında birden kanser olmaz; hastalar 2 yıllık aralıklarla uygun sayıda biyopsi alınarak izlenir. Bu hastaların en çok korktuğu noktadır; ya biyopsi yetersiz ve yanlışsa, beni 6 ayda bir ya da yıllık takip edin derler. Hasta ile detaylı konuşma ve kanser olasılığının azlığı vurgulanmalıdır. Barrett özefagusunda önce hafif ve sonra yüksek dereceli kanser öncesi hücreler ( displazi ) görülür. Hafif ya da düşük ( low grade displazide ) hastalar daha kısa periyotlarda izlenir. Yüksek dereceli displazi veya direkt kanser saptananlarda cerrahi düşünülmelidir.

Barrett hastalığında displazide kanser dönüşümünü engellemek için cerrahi tedavi yerine değişik tedavilerde uygulanmaktadır. Bunlar aşağıdaki yöntemlerdir ve amaç Barrettli dokuyu ortadan kaldırmaktır; değişik fizik kanunları ile hareket ederler. Dünya da en az 10 yılı aşkın tecrübe olsa ve yurt dışında bazı merkezler kullansa da, sınırların çizilmesi ve rutin uygulamalar gelecekte gözükmektedir.

 • Fotodinamik tedavi.
 • Elektrokoter uygulaması.
 • Laser uygulaması.
 • Argon plazma koagülasyonu.
 • Endomukozal rezeksiyon.

Kısaca özetlemek gerekirse eğer reflüye benzer şikâyetleriniz varsa ilk adım doktorunuza gitmeyi ertelemeyin. Bu konuda uzmanlaşmış dahiliye ve ilgili branş gastroenteroloji uzmanına gözükünüz. Endoskopi gereksinimiz varsa bundan korkmayın; uygun anestezi eşliğinde işlemin çoğunu hatırlamayacaksınız bile. Size söylenen ilaçları zamanında alın ve diyet-yaşam alışkanlığınızda üstüne basarak diyorum kısıtlama değil değişiklikler yapın ve bunları rutin hale getirin. Sindirim ağızda başlar; mutlaka diş hekiminize bir gözükün. Eş zamanlı burun, boğaz ve akciğer probleminiz olabilir, doktorunuzla bunu konuşun. Yağlı ve kızarmış güzel bir yemek sadece reflü hastaları için değil, birçok kronik hastalıkta ve hatta normal sağlıklı kişide de tercih edilmemelidir. Diyete dikkat ettiğinizde size neyin iyi gelip gelmediğini kısa sürede keşfedeceksiniz, biz sadece yardımcı oluyoruz. Kontrollere gitmeyi unutmayın. Tüm reflü hastalarına seslenmek istiyorum; reflü hastaları çeşitli doktorlara giderler, aralıklarla ilaçlar alırlar, diyette hafif değişiklikler yaparlar ve klasik sonuç ilaç almaktan sıkılırlar ve hatta diyette de kaçamaklar başlar. Bazıları ilacı tamamen unutur bazıları isteklerine göre ilaç alırlar ve kâbus sonuç ne biçim hastalık bu geçmeyecek mi, ya da yok mu bunun bir sonu derler. Hâlbuki sizden istenen çok da zor değildir; başlangıçta reflüde ciddi bir araştırma yapılmalı, kilo problemi varsa giderilmeli, yeme ve yaşam alışkanlıklarında basit değişiklikler yapılmalı, en fazla tetiği çeken gıda ya da eylemler kısıtlanmalı ve gereğinde doktor kontrolü ile ilaç alarak; reflüde anlamlı yol kat edilir. Sürekli ilaç almak doğru değildir, diğer taraftan düzensiz takip ile önerilerden kaçınmak hiç yardımcı olmaz. Reflü hastalığı değil sizin reflünüz vardır. Bu size ait bir reflüdür ve siz basit önlemler ve aralıklı ilaç kullanımı ile rahatlarsınız. Bazen endoskopik kontroller gerekebilir bu da hiç korkulacak bir yöntem değildir. Reflünüzü tanıyın ve gerekli adımları atın.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.