Kıl Kurdu Nedir Tedavisi ve Belirtileri ?

Halk arasında barsak kurtları olarak tanınan parazit hastalıkları ılık ve sıcak iklime sahip bölgelerde sık görülür.Düşük sosyal yaşam düzeyi, kötü beslenme ve hijyen kurallarına uymama bu tür hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır,Parazit sadece dışkıda değ il, kan ve ter gibi diğer vücut sıvılarında da bulunabilir.

Parazit hastalıklarının en sık görülenlerinden aşağıda kısaca bahsedilecektir.

Kıl kurdu makat çevresinde kaşıntı ile kendini belli eden parazit hastalığıdır.

Çocuk yuvaları, okullar gibi toplu yaşanan yerlerin iyi havalandırılması ve temizlik kurallarına buralarda özellikte dikkat edilmesi gereklidir.

Makat çevresindeki kaşıntı çok rahatsız edicidir, burada beyaz ve küçük kıl kurtları gözle de görülebilir. Kaşıntı nedeniyle makatta kanama, yaralar ve deride kalınlaşma gelişebilir.

Ayrıca;

Normal dışkı muayenesiyle kıl kurdu teşhis edilemez, makata yapıştırılan bantın mikroskop altında incelenmesi gerekir.

Hastalık teşhis edildikten sonra, sadece hasta değil, ailenin diğer tüm fertleri de tedavi edilerek, aile içi bulaşmanın önlenmesine çalışılmalıdır. Yatak çarşaflarının ve çamaşırların tedavi esnasında yüksek sıcaklıkta yıkanması gereklidir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.