Kalın Barsak Polipleri Nedir Belirti ve Tedavisi ?

Kalın barsağın iç duvarında görülen ve genelde iyi huylu tümörlerdir. Erkeklerde daha sıklıkla görülen bu hastalık, cerrahi tedaviye rağmen tekrarlayabilir.

Kalın barsakta çok sayıda polip olması kalıtımsal da olabilir, Bu durumda birkaç tane ile binlerce arasında değişen sayıda polip olabilir ve bunların kansere dönüşme riski fazladır. Kalın Barsak polipleri kansere dönüşme riskleride vardır.

Poliplerin kansere dönüşme riski olduğundan çıkarılmaları gerekir. Endoskopik uygulama ile tümörler kolaylıkla alınabilir. İleri derecedeki durumlarda delinme tehlikesi bulunduğundan, endoskopi ile alınması mümkün olmayan durumlarda ameliyat tercih edilir.

Nadiren polipler kötü huylu olabileceğinden, alman her polipin iyi ya da kötü huylu olup olmadığı patolojik olarak incelenmelidir.

Kalın bağırsak Polipleri teşhis edildiğinde kansere yol açacağı için mutlaka çıkarılmalı !

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.