Kalın Barsak Kanseri

doktor oneri

Kolon diye adlandırılan kalın barsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır. Kalın barsak kanseri; gastrointestinal sistemin son kısmı olan kalın barsaklarda görülen bir kanser türüdür ve oldukça büyük bir öneme sahiptir.  Erkekte ve kadında eşit oranda görülen kalın barsak kanseri bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından 3. sırada yer alır.

KALIN BARSAK KANSERİ NEDİR, NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Kalın barsak kanseri; gastrointestinal sistemin son kısmı olan kalın barsaklarda görülen kanser türüdür. Kalın barsak kanserleri her iki cinste de en sık görülen 2. veya 3. kanser türüdür. Her iki cinste de en coloncasık ölüme sebep olan ikinci sıradaki kanser cinsidir. Ortalama her 15 kişiden birisinde kalın barsak kanseri gelişir. 50 yaşından sonra kolorektal kanser gelişme riski artmaktadır. Yurdumuzda da tanı yöntemlerinin artması, kişilerin hastalık belirtilerini daha iyi algılamaları ve hekime başvurma olanaklarının artması, beslenme alışkanlığının giderek daha çok endüstriyel gıdalara kayması, bu kanserlerle daha sık karşılaşmamıza neden olmaktadır.  Erken teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanabildiği takdirde kalın barsak kanserleri tedaviden ençok yararlanan iç organ kanserleridir. Tarama testleri ile hastalık oluşmadan, oluşmuş ise belirtileri daha ortaya çıkmadan saptanabilmekte ve gerekli tedavisi yapılarak tam şifa sağlanabilmektedir. Çünkü kalın barsak kanserlerinin çoğu (% 95)  poliplerden gelişmektedir.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Kalın Barsak Kanseri için özellikle 45-50 yaş üzerindeki kişiler risk altındadır ve Kalın barsak kanserlerinin % 95’i poliplerden gelişmektedir. Bol lifli diyet alanlarda kanser görülme oranı düşüktür protein ve yağ fazlalığı, alkol, et, folik asit eksikliği, sigara kanser riskini arttıran faktörlerdir.

Rahim, yumurtalık veya meme kanseri olan kadınlar, Anne, baba, kardeş gibi yakın aile bireylerinde kalın barsak kanseri veya polipleri olanlar, inflamatuar barsak hastalıkları(Ülseratif Kolit veya Crohn ), Kolon kanseri olup tedavi görmüş kişilerde riski altındadır.

Belirtilen risk faktörlerinin olması, kişide mutlaka kolorektal kanser gelişeceği anlamını taşımaz; sadece oluşma riski diğer kişilere göre artmıştır. Bu nedenle daha dikkatli kontrol ve takiplerle oluşma riskini azaltmaya, eğer oluşur ise de erken tanı ve tedavi yapmaya önem vermelidir.

KALIN BARSAK KANSERİNDE KLİNİK BELİRTİLER NELERDİR?

Makattan kan gelmesi (rektal kanama), dışkının kanla bulaşık olması, Tuvalete çıkma alışkanlığında değişiklik, Dışkının eskiye oranla incelmesi, Kabızlık – İshal durumlarının ortaya çıkması, Sık sık tuvalete çıkma isteği, buna rağmen tam boşalamama hissi, Aşırı gaz,karın ağrısı,şişkinlik,kramplar gibi genel karın yakınmalarının olması, Kansızlık (anemi), Devamlı halsizlik ve yorgunluk, Kusma gibi semptomlardır.

Tüm bu semptomlar birçok hastalıkta da oluşabilecek semptomlardır, bu nedenle bir veya birkaç tanesi oluşur ise mutlaka doktor kontrolü ile nedeni ortaya konmalıdır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.