Omurga Eğriliği

doktor oneri
bel eğriliği

Omurga Eğriliği Erken Tanı Ve Düzenli Takiple Ameliyatsız Tedavi Edilebilir

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü “Omurga Eğrilikleri” hakkında bilgi verdi.

Skolyoz” adı verilen omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi veya kendi etrafında dönmesiyle gelişen skolyoz, küçük yaşlarda başlayıp, tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir.

bel eğriliğiOkul öncesi dönemdeki erkekler ve ergenlikteki kızlar risk altında!

Skolyozun neden olduğu eğrilik, genellikle 14 yaşından önce belirginleşmeye başlar. Okul öncesi dönemde erkeklerde sıkça görülen bu rahatsızlık, ergenlik dönemindeki kızlarda büyüme hızına da bağlı olarak 3-5 kat daha fazla görülür. Erken dönemde hastada kuvvetli bir şikayete neden olmayan skolyoz, çoğunlukla okul taramaları sonucu ya da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen tespit edilir. Diğer yandan, çocuğun gövde görünümündeki bozukluk, ailelerin doktora başvurmasındaki en önemli nedenlerdendir. Omuzlarda, kürek kemiklerinde, meme seviyesinde ve bel kıvrımlarında görülen simetri bozuklukları ilk göze çarpan bulgulardır. Bu duruma bel ve sırt ağrıları da eşlik edebilmektedir. Eğriliğin derecesi arttıkça solunum sıkıntısı da ortaya çıkabilmektedir.

Skolyozun takibi tedavisi kadar önemlidir

Skolyoz hastalarının %80’inde eğriliğin nedeni saptanamamaktadır. Ancak, skolyoza neden olan yapısal bozukluklar; doğumsal bozukluklar, sinir ve kas hastalıkları, omurga tümörleri, travma, omurga enfeksiyonları, metabolik hastalıklar olarak sıralanmaktadır. Ayrıca duruş bozuklukları ve bacaklardaki uzunluk farkı da skolyoz nedenlerindendir. Skolyoz tanısı için ilk olarak röntgen filmi çekilir. Amaç, omurgadaki eğriliğin büyüklüğünü ve yerini saptamak, kemik yapıya ait kalıtsal bir bozukluk olup olmadığını tespit etmektir. Altı aylık aralarla röntgen filmi çekilip skolyozun takibi yapılmalıdır. Öte yandan, nörolojik bozukluğu olan veya cerrahi uygulanacak hastalara; kemik sintigrafisi, bilgisayarlı tomogtafi (CT) veya manyetik rezonas (MR) gibi diğer görüntüleme tetkikleri uygulanabilir.

Tedavide altın standart korselemedir

Skolyoz genellikle ağrıya neden olmamaktadır. Tedavide amaç; eğilmenin ilerlemesini önlemek, görünüm bozukluğunu gidermek, gelişebilecek solunum- dolaşım problemlerini ve omurgada gelişebilecek kireçlenmelerini engellemektir. Tedavide cerrahi gereksinimi ortadan kaldırmak için eğriliği kontrol altına alarak ilerlemeyi önlemek için korseleme yöntemi uygulanır. Korsenin skolyoz tedavisindeki başarısı, özellikle düzeltici etkisine ve korsenin gün içindeki giyilme süresine bağlıdır. Ergenlik döneminde skolyoz korseleri mutlaka günde 23 saate yakın giyilmelidir. Egzersizler ve “elektrik stimülasyonu” adı verilen fizik tedavi yöntemi skolyoz tedavisinde en sık kullanılan uygulamalardır. Omurga kontrolünü sağlamak için duruş, germe, yana ağırlık aktarma egzersizleri ve solunum egzersizleri yapılmalıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen rağmen gövdede fazla eğrilik varsa ve bu durum ciddi solunum sıkıntısına neden oluyorsa cerrahi tedavi önerilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.