Kas Ağrısı – Myalji

kas ağrısı

Kas ağrısı, myalji, miyalji, damar damar üstüne binmesi, et kesmesi

Kas ağrıları gündelik yaşantımız içinde karşılaştığımız en sık sağlık sorunlarının başında gelir. Bir çok nedene bağlı olan bu ağrıların oluşumunda çeşitli nedenler ön plana çıkar.  Daha çok ani ve bir kaç dakika-saat içinde kendiliğinden geçtiği için önemsenmezler. Ne zamanki bu önemsenmeyen ağrı bir türlü geçmeyip, sürekli kendini hissettirirse o zaman kafamızda soru işretleri de oluşmaya başlar.

Dr. Fatih Hakan ÇAM, saglikdanisma.NET için bu kas ağrılarının neden kaynaklandığını ve geçmeyen inatçı ağrılarının hangilerinin önemli olduğunu belirten bilgileri paylaştı.

Kas Ağrısı Nedir? Nasıl oluşur?

kas ağrısı nedenleri

Kaslarımız vücut duruşu ve hareketi için fonksiyon gören protein yapıda lif gruplarıdır. Kendine ait kasılma ve gevşeme sistemleri vardır. Siz rahat pozisyondayken bile bu rahatlığınızı devam ettiren kasılmış kaslarınız mevcuttur. Bir birine ters yönde hareket eden ekstansör (dışa açılan) veya fleksör (içe kapanan) denilen kas grupları sayesinde insan dengede durur ve hayatını idame ettirebilir. Bir hareket yapmak istediğimizde ise bu kas gruplarının biri kasılırken diğeri gevşer. İşte bu dengede bir kasılıp-gevşeme bizim rahat hareket etmemizi sağlarken, kas gruplarının olması gerekenden daha fazla kasılması veya daha fala yüklenilmesi sonucu kas liflerinin esnemesi ağrıya neden olur.

kaslifi1

Hangi Kas Ağrıları Önemsenmeli?

omuz ve sırt ağrısıTüm iskelet sistemimiz göz kapağımızdan tutun da parmak ucumuza kadar tamamen kaslarla kaplanmıştır. Dolayısıyla kas ağrısı ya da tıp dilindeki adıyla myalji dediğimiz de tüm vücudumuzda herhangi bir bölgedeki ağrılardan bahsediyor olabiliriz. Bel ağrısı, kol ağrısı, kalçalarda ağrı, et kesmesi, damar damar üstüne binmesi, bazı şiddetli baş ağrıları, fibromyalji, egzersiz sonrası ağrılar, diz ve diğer eklem ağrılarının bazıları kas spazmı(gerilmesi) ya da yorulmasına bağlı ağrılardır ve genelde kemik ağrıları veya eklem ağrıları ile karışır.

Birey için ağrı ancak gündelik hayatını aksatıyor artık yapması gereken işleri yapamaz hale getiriyorsa veya ağrı artık dayanılmaz bir boyuta ulaştıysa önem kazanır. Sürekli hafif bir bel ağrısı her ne kadar bel fıtığı için ikaz edici olsa da görmezden gelinebilir. Ayak bileğindeki burkulmaya bağlı oluşan ağrı 3-5 gün sonra kendiliğinden geçer koyar gider. Yüklü bir pazar alışverişinden sonra taşınan onca eşya kollarda geçici ağrıya neden olabilir. Arkadaşlarla şakalaşma neticesinde veya ani bir hareketle sırtınıza saplanmış bir ağrı o derece şiddetlidir ki nefesinizi bile keser.

Kas Ağrısı İçin  Öneriler? Ne yapmalıyız?kas ağrısı

Kas ağrılarının akut dönemlerinde doktor  görene kadar,[check_list]

 • Ağrının olduğu bölgeye uygulanan yük veya kuvvet ortadan kaldırılmalı.
 • Doku istirahat ettirilmeli
 • Soğuk (ice pack) uygulanabilir. Kronik ağrı ise sıcak (hot pack) uygulamak daha yararlı olur
 • Ağrının olduğu organ sabitlenebilir.

Kronik kas ağrılarında ise,

 • Ağrıya neden olan hareketlerden kaçınmak,
 • İlgili kas grubunu ve bunu destekleyen kasları güçlendiren egzersizler yapmak
 • Beslenme düzenine özen göstermek
 • Yatarak istirahat etmek uygun olur.[/check_list]

[quote]Tedavide en önemli olan şey, zedelenen dokuları iyileştirmeye çalışırken kasları yeniden zedelenmekten korumaktır. Kasların gevşemesi semptomları yatıştırır ve zedelenen dokuların daha çabuk iyileşmesini sağlar.[/quote][arrow_list]

 • Dinlenme: Aşırı çalışma veya zorlanma ile kasılan ve ağrıyan kasları dinlendirin; ancak, iki-üç gün içinde normal faaliyetlerinize dönün (uzun süre hareketsiz kalmak kas liflerinin kısalmasına ; neden olduğu için tavsiye edilmez). Yavaş yavaş normal egzersizlerinize başlayın.
 • Egzersiz: Birkaç gün dinlendikten sonra, tutulmuş kaslarınızı yavaş yavaş esnetmeye başlayın. İlk seferinde en fazla beş dakika egzersiz yapın. Her gün biraz arttırmak ve ağrı hissedince durmak üzere, egzersizi gün içinde birkaç kez tekrarlayın. Birkaç gün, ay veya yıl sonra —sorunun şiddetine göre— kasları tamamen esnetmeye başlamanız gerekir. Omuz ve sırt kaslanndaki tutukluk ve ağn kronik hale gelirse, tamamen iyileşip esnemesi aylar alabilir.
 • Aromaterapi: Uçucu yağlar kullanarak masaj veya banyo yapmak ağrıyı dindirebilir.
  • Bir çorba kaşığı tatlı badem veya soya fasulyesi yağına 10 damla biberiye veya iki damla papatya yağı ekleyin ve acıyan kaslan bununla ovun. Hamileliğin ilk 20 haftasında biberiye yağı kullanmayın.
  • Rahat ettiğiniz sıcaklıktaki küvet suyunuza üçer damla lavanta ve servi yağı damlatıp içine oturun. Hamileliğin ilk 20 haftasında servi yağı kullanmayın.
  • Sıcaklık veren bir baharat yağından (örneğin zencefil) sıcak komprese üç damla damlatın ve gerilen kasların üzerine sürün.
 • Bitkisel ilaçlar: Ağrıyan ve tutuk kasları günde üç-dört kez bitkisel bir merhemle (Arnika merhemi) yumuşak bir şekilde ovmak iyi gelebilir.

Ağrıyan kasları ovup ısıtmak için yaklaşık 30 gram kurutulmuş kırmızı biberi 500 mililitre ayçiçeği yağı içinde dinlendirin. Bu yağ bazı kişilerde derinin su toplamasına neden olduğu için, önce cildin ufak bir bölümüne sürerek deneme yapın. Ya da kapsaisin (bibere acılığını veren kimyasal madde) içeren bir merhem alın.

 • Sıcak ve soğuk: Tutuk ve ağnyan kaslar ısıya iyi yanıt verir; yırtılan ve aşın gerilen kaslar ise ilk 24 saatlik dönemde soğuk, daha sonra sıcak kompresle rahatlar.
  • Günde iki kez yanm saat süreyle, tutuk kasla-nn 50-75 santimetre uzağına kızılötesi (enfraruj) ışın veren bir ampul koyup kaslan ısıtın.
  • Acıyan kasın üzerine sıcak su dolu termofor, fı-nnda veya mikrodalgada ısıtılmış içi jelli kompres veya elektrikli yastık koyun.
  • Uzun bir süre ılık (sıcak değil) küvette oturun.
  • Ağrıyan bölgeye üç dakika sıcak, sonra bir dakika soğuk kompres uygulayın ve bunu iki-üç kez tekrarlayın, iyileşinceye kadar her gün birkaç kez uygulayın. Daha faydalı olması için, sıcak kompresi önce, içinde iki çorba kaşığı saf cadı findığı bulunan yarım litre suya batırın.
  • Yaralanmadan ötürü ağrıyan kasların üzerine buz torbası (beze sarılı buz veya dondurucudan çıkartılmış bezelye paketi) koyun.
 • Beslenme

Magnezyum ve kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz. Hayvansal protein (örneğin et, peynir ve yumurta), beyaz un ve şeker katkılı yiyeceklerin tüketimini kısıtlayın.

 • Homeopati
  • Arnica: aşırı zorlayıcı veya alışılmamış bir egzersizden sonra ortaya çıkan kas tutulması; hareket edince daha fazla acıyan kaslar ve bu durumla ilişkili huzursuzluk ve hassasiyet için.
  • Bryonia: hareket edince veya soğuk, kuru rüzgârda daha fazla ağnyan kaslar için.
  • Rhus toxicodendron: fazla kullanılan kaslarda oluşan ve yumuşak hareketlerle hafifleyen kas tutulması için.
 • Diğer tedavi yöntemleri: Kötü duruştan kaynaklanan, uzun zamandır mevcut ağrı ve tutulma durumlannda fizik tedavi, Aleksander tekniği veya yoga fayda sağlayabilir. Bir osteopati, kayropraktik veya şiatsu uzmanı da size yardımcı olabilir.[arrow_list]

Ne zaman doktora gitmeli?

Ağrıları bu noktada akut (ani başlayan) veya kronik (süregelen) olarak ayırmak gerekir.

Kaslardaki akut ağrılar, aniden şiddetli şekilde başlar ve zamanla tedavisiz dahi azalarak geçebilir.

Akut ağrı döneminde doktorunuzu ziyaret etmek o şiddetli ağrıyı “eğer uygunsa” bir an önce tedavi edecek girişimde bulunması için uygun olur. Çoğu zaman ve sık olarak doktora başvuru şikayeti de akut ağrı ataklarıdır.

ÖRNEĞİN: Bir maç esnasında topa sert vuran kişinin kasık bölgesinde hissettiği ağrı ilk anda o vücut sıcaklığı ile fazla bir rahatsızlık vermese de vücut soğudukça (mesela ertesi gün) adım atamayacak hale getirebilir.

Kronik kas ağrıları ise bir kas-iskelet sistem anormalliği dolayısıyla sürekli hafif veya zaman zaman şiddetli hissedilen ağrılardır.

Kronik ağrılarda ise ağrıya neden olan sıkıntının kaynağını tespit edip kalıcı bir tedavi uygulanmasının sağlanması için doktora başvurmak gerekir. Ki bu kronik ağrı ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkarmadan sorun tespit edilip kökten tedavi sağlanabilsin.

ÖRNEĞİN: Kasığında sürekli ağrı hisseden ancak ağrı hafif olduğundan önemsiz bir kas ağrısı varsayılıp geçiştirilen ağrı doktor kontrolü neticesinde “kasık fıtığı” tanısı alarak tedavi edilebilir ve alışılmış olan bu hafif ağrının tedavi sonrasında aslında kişi için ne kadar ızdırap verdiği anlaşılabilir.

Ancak,

 • Dayanılmayacak kadar şiddetli ağrı hissediliyorsa
 • Tüm önlemlere rağmen uzun süredir (bir hafta – on gün)ağrı geçmiyorsa
 • Şiddetli travmaya bağlı ağrılarda
 • Ağrı kullanılan tedaviye rağmen geçmiyor ve hatta ilerliyorsa
 • Bulantı, kusma, ateş ve halsizlik yapıyorsa
MUTLAKA BİR DOKTORA BAŞVURMALISINIZ..!
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.