Tipine Göre Saç Bakımı

Rüzgârda dalgalanan hacimli ve ışıltılı saçlar keyfimizi yerine getirmekle kalmıyor, güvenimizi de tazeliyor. Ancak bazı günler saçlar tüm çabalara rağmen şekle girmemek için adeta direniyor. Çoğu zaman düzleştirme, kıvırcıklaştırma ve röfle işlemleri saça zarar veriyor. Saçlarda bu nedenle oluşan baskıyı azaltmanın en önemli yolu, saçın tipini belirleyip ona göre bir tedavi uygulamak.

[divider]

ÇATALLAŞMIŞ UÇLAR & KIRILMA

Nedeni:

Kimyasal işlemler, fön makinaları ve uzun saç yıpranmaya neden oluyor.

Belirtisi:

• Saç uçları süpürge gibi çatallıysa.
• Fırçayla tarama esnasında bile çabucak kırılıyorsa.
• Saç telleri sürekli arapsaçı gibi karışıyor ve dolaşıyorsa.

Öneri:

Amonyak ya da peroksit içeren kalıcı boyaların yerine, yarı kalıcı olanlar tercih edilmeli. Röfle yaptırmak en sakıncalı işlemlerden biri. Saç telleri ıslakken daha kırılgan olduğu için her gün duş almaktan da kaçınmalı. Keratin, buğday veya soya proteini içeren saç şekillendiricileri tercih edilmeli.

ŞEKİLLENDİRME İÇİN:

4-6 Haftada bir kesime gidilmeli: Saçlarınızı yarım santim kadar kestirin. Böylece hem ölü saç uçlarından kurtulmuş, hem de saç boyunuzu korumuş olursunuz.
Sık boya yapmaktan kaçınılmalı: Saçınızın daha az yıpranmasını sağlamak için sadece dip boya yaptırabilir,
bir dahaki boyaya kadar da saç maskarası ile diplerini kapatabilirsiniz.
Saç güçlendirici kürler yapılmalı: Saç tellerinin yıpranmış uçlarını doldurarak, proteinden zengin ürünler kullanabilirsiniz.

[divider]

KURU & KIVIRCIK

Nedeni:

Saç kurutma makinesi, düzleştirici ve diğer kimyasal işlemlerle saçınızın kabarıklığını yatıştırmaya çalışmanız, yapısının bozulmasına sebep oluyor.

Belirtisi:

• Saç telleri en ufak bir nemde bile kıvırcıklaşıyorsa.
• Kontrol edilemez elektriklenme sorunu yaşanıyorsa.
• Saçlar kalın telli ve sertse.

Öneri:

Nemini yitirmiş saçlar için haftada üç-dört kez dimetikon, shea ya da fındık yağı içeren şampuanlar kullanılmalı.

ŞEKİLLENDİRME İÇİN:

Uzun kalsın: Çene hizasında başlayan hafif katlar verilmiş uzun saç, iyi bir görüntü ve dolgunluk veriyor.
Koyu renkli saçlar: Röfle daha da fazla kuruluğa neden oluyor.
Bu nedenle saça parlaklık veren, amonyak içermeyen ve az miktarda peroksit içeren yarı kalıcı boyalar tercih edilmeli.
Sıcaktan uzak durmalı: Kuru saç telleri için ısıya karşı koruyucu bir nemlendirici krem uygulayın, ardından kurutma makinesi ile kurutun.

[divider]

ZAYIF & YAĞLI

Nedeni:

İnce saç tellerinin sayısı, kalın saç tellerine göre üç kat fazla oluyor. Fakat bu onları yine de daha seyrek gösteriyor. Çünkü, her saç folikülü en azından bir yağ bezine bağlı. Yağ bezinin bu kadar fazla olması saçların yağ ile kaplanmasına neden oluyor.

Belirtisi:

• Dümdüz olan saçlar hacimsiz ve sönük görünür.
• Gün içerisinde saçlar boydan boya yağla kaplanır.
• Saçlar donuk, mat ve kolay şekil almayan bir yapıya sahiptir.

Öneri:

Sebum adı verilen yağlı maddeyi saçtan uzaklaştırmak için her gün yağlı saçlara özel bir şampuanla duş almak gerekiyor.
Saç kremini saçınızın yalnızca ucuna ve az miktarda uygulamalısınız. Sıcak su yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olduğu için sıcak duştan da uzak durulmalı.

ŞEKİLLENDİRME İÇİN:

Boyun hizasında saçlar: Volümü artırmak için aşırı uzun saçtan uzak durulmalı. Saçlarınızı daha hareketli göstermesi için perçem veya yüzünüzün çevresinde katlar kestirin.
Ürünlerle yaratılan etki: Volümlü bir görünüm elde etmek için saç diplerine bolca hacim artırıcı sprey sıkarak, parmaklarınızla masaj yapın ama saç diplerinizi taramayın.

[divider]

MAT & SOLGUN

Nedeni:

Kütikül tabakası, kimyasal işlem ya da şekillendirici aletler ile hırpalanıyor. Böylece saç telleri daha geçirgen bir hal alıyor ve boya duş esnasında kolaylıkla akıp gidiyor. Aynı zamanda şekillendirici ürünler de saça donuk ve mat bir görünüm verebiliyor.

Belirtisi:

• Bir zamanlar parıldayan saçlarınız şimdi söndü.
• Saçınızda sarılar küllü, kahveler gri, kızıllar turuncu duruyor.
• Renkler soluk duruyor.

Öneri:

Saç rengini koruyucu şampuan ve saç kremi kullanarak solgunluk sorununu azaltmak mümkün. Parlaklığını artırmak içinse, eczanelerde bulabileceğiniz doğal yağ içeren, yumuşatıcı ürünler kullanın.

ŞEKİLLENDİRME İÇİN:

Çeneden omuz hizasına doğru katlar: Bir arada duran katlı saçlar daha hacimli ve parlak duruyor.
Bırakın parlasın: Amonyak içermeyen ürünler saçlara kalıcı boyalardan çok daha az zarar veriyor.
Kendi haline bırakın: Mat ve solgun saçların kabartılması ve hacimli gösterilmeye çalışılması, sorunun daha çok ön plana çıkmasına neden oluyor. Saçları doğal haline bırakarak gün ışığının yansımasına izin vermek gerekiyor.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.