Karbon Peeling (Yeni nesil cilt gençleştirme)

Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, ile Karbon peeling hakkında konuştuk;

Günümüzde lazer uygulamaları cilt sağlığı ve güzelliği için sıkça uygulanmaya başlanmıştır. Karbon peeling uygulaması da bu son yeniliklerden bir tanesidir.

Karbon peeling uygulaması son dönemlerin en popüler lazerle cilt yenileme işlemlerinden birisi olup yöntem birçok avantajı da beraberinde getirmekte ve dolayısıyla tedaviye olan rağbet de gün geçtikçe artmaktadır.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, Denizli Dolphinmed Sağlık Polikliniği’nde uyguladığı Karbon Pleeling hakkında bilgi veriyor.

Karbon peeling nedir ?

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer kullanılarak yapılır. Karbon peeling uygulaması sonucu ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, yağlanma düzensizliği, sarkmalar tedavi edilebilir.

Karbon peeling, bir çeşit lazerle yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir. Lazerle cilt soyma ve fraksiyonel lazer yöntemlerinden en büyük farkı ise deri üzerinde yara ve kabuklanma bırakmadan kişileri günlük yaşamlarından koparmadan cilt gençleştirme işlemi yapabilmesidir. Karbon peeling ile aynı seansta bir çok cilt sorununa çözüm yaratılabilmektedir.

Tedavi nasıl uygulanır ?

Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir 5-10 dk’lık buhar uygulaması ile gözenekler yumuşatılır ve açılır sonrasında karbon solüsyonu cilde uygulanarak yine 10 dk bekletilir. Solüsyon uygulaması sonrasında lazer uygulaması başlar.

Öncelikle lazer uygulamasının ısıtma fonksiyonu ile (spectra) karbon solüsyonunun cilt altına, yağ bezlerine ve gözeneklerin içine girmesi sağlanır.

İkinci aşamada Q-Switched Nd-YAG (1064 nm) mod ile tüm karbon yapılar patlatılarak ve buharlaştırılarak temizlenir. Lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kollajen sentezini uyarır, oluşan ses dalgarı da gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açar. Yine özellikle deriye renk veren madde olan melanin tarafından emilim de cilt lekelerinin tedavisinde iyi sonuçlar doğurnaktadır. Bu işlem Non-ablatif adını verdiğimiz bir cilt gençleştirme işlemidir.

Uygulama esnasında ağrı-acı hissedilmez. Uygulama alanlarında yaklaşık 2-3 saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur.

Karbon Peeling hangi amaçlarla kullanılır?

Karbon peeling yüz bölgesini ilgilendiren birçok şikayetin tedavisinde kullanılsa da tedavi edici etkileri şu şekildedir;
• Aktif akne (sivilce) tedavisi
• Orta yaş kırışıklıklarının tedavisi (antiaging)
• Yüz bölgesindeki lekelerin tedavisi (güneş lekeleri, doğum lekeleri, melasma, herhangibir işlem örn: ağda uygulamaı sonrasında gelişen lekeler, çiller gibi)
• Eski sivilce izlerinin tedavisi
• Gözenek sıkılaştırma

Karbon Peeling Tedavisinde Kullanılan Lazer hangi lazer sistemidir?

Bu lazerler Q switchedNd:Yag lazerlerdir. Bu lazlerin en önemli özelliği saniyein milyarda biri (nanosaniye) büyüklüğünde atış yapabilme ve cilt üzerinde hasar bırakmadan derin dokuları tedavi edebilme yetisidir.

Kaç Seans Tedavi Gerekir ?

Karbon peeling uygulamaları genellikle hastaların ihtiyacına göre 7-14 gün arayla 5-10 seans uygulanabilir. İlk tedaviler 7-14 günde bir, diğer tedaviler ise ayda bir olacak şekilde devam edilir. Dolayısıyla uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.

Karbon Peeling ve Cilt Bakımı

Son yıllarda cilt bakımı amacıyla uygulanan tedaviler terkedilirken yerlerini yeni yöntemler almaya başlamıştır. Bu yöntemlerin en yenileri karbon peeling ve diğer non-invaziv (non-ablativ) cilt yenileme sistemleridir. Dolayısıyla karbon peeling’le aynı anda cilt bakımı uygulaması da yapabilmektedir ve klasik bir cilt bakımında onlarca seans uygulaması sonrasında görülen etkilerin belki de çok daha fazlası 1-2 seansta alınabilmektedir.

Sonuçlar Ne Zaman Ortaya Çıkmaktadır?

Karbon peeling uygulamalarının ilk sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem aslında cilt altı dokuları tedavi etmektedir ve bu dokuların tedavi sonuçları cilt üzerinde yeniden yapılanma süresi olan 28 günden sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak hemen seans sonrasında bile gözle görülür bir aydınlanma ve parlaklık görülebilmektedir. Tekrar eden uygulamalarda etkisi giderek artmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında cildin daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülebilmektedir.
Uygulama sonrasında lekeleri giderilmiş, gözenekleri küçülmüş, gerginliği artmış, kırışıklığı azalmış bir cilt ortaya çıkar.

Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm antiaging işlemler gibi bu uygulama sonrasında da mutlaka en az 1 ay süre ile sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar bina içerisinde bile 2-3 saatte bir, bir parmak boğumu kadarlık yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kuallanılmalıdır

Karbon Peeling Avantajları Nelerdir?

• Her mevsim uygulanabildiğinden yaz aylarında kullanılamayan diğer lazer işlemlerinin dezavantajı yoktur.
• Uygulamalarda ağrı-acı hissi yoktur.
• Uygulama sonrasında kabuklanma ve yara oluşmadığı için kişiyi sosyal hayattan alıkoymaz.
• Karbon peeling esmer cilt yapısındaki kişiler için de uygundur.
• Tedavisi zor cilt lekelerini birkaç seansta (4-10) tedavi edebilmektedir.

Sonuçlar Kalıcı mıdır?

4-10 seanslık kürden sonra 1-1,5 yıl boyunca yeni bir küre ihtiyaç duyulmamaktadır.

Başka uygulamalar ile birlikte uygulanabilir mi?

Hemen hemen birçok uygulama ile kombine edilebilmektedir.

Diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, bu uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen hastalara sosyal medyadaki adreslerinden soru sorabileceklerini belirtmektedir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.