Göğüs küçültme öncelikle sağlık için uygulanıyor…

doktor oneri
göğüs küçültme

İri memeye sahip kadınlar, yaşları ilerlemiş de olsa, estetik düşüncenin de dışında, rahatlamak, rahat elbise giyebilmek, gittikçe artan bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için meme küçültme ameliyatı olmak istiyor. Kadınlar modern çağda kendilerini daha özgüvenli hissederek, giydiğini yakıştırmak istiyor.

Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu anlatıyor…

göğüs küçültmeBedensel şekil bozuklukları ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Göğüslerinin iriliğinden şikayetçi olan biri kendini diğer insanlardan farklı hissederek çeşitli sorunlar yaşayabilir. Birçok estetik cerrah hastalarında beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme ve kendileri üzerindeki özgüven artışına bizzat şahit olmuşlardır. İri göğüs kişide sırt ağrıları, omuz ağrıları, meme altı pişikleri ve cilt sorunlarına neden olabilir bu sebepler doğrultusunda göğüs küçültme operasyonu hem görsellik hem de sağlık için uygulanan bir operasyon.

Göğüs küçültme operasyonunda süreç ve sonuç…

Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, ama en sık uygulanan yöntem, ‘ters T’ şeklinde kesi hattı içerir. Bu insizyon areolayı çevreleyerek, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Ameliyatta fazla olan meme ve yağ dokusu alınarak, meme başı ve areola yeni yerine taşınır. Sonra her 2 yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatları şekillendirilir. Ameliyatta çoğunlukla meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden işlem gerçekleştirilir. Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan aşağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılarak dikiş korunur. İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz, bir hafta kadar da bir miktar rahatsızlık duyabilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir. Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalkabilseniz de 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınmanız söylenecektir.

Estetik meme operasyonları kadınlar tarafından genellikle ilkbahar aylarında tercih ediliyor. Bunun sebebi ise operasyon sonrası iyileşme sürecinin bahar aylarında kış ve yaz mevsimine göre daha kolay olması ve yaklaşan yaz ayına hazırlık olarak düşünülebilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.