Göz Kapağı Operasyonları

göz kapağı operasyonları

Etkileyici Bakışları Her Yaşta Korumak Mümkün mü?

İngiliz bilim adamları 100 bin yıl sonra gözün görüş sahasının genişleyeceğini söylüyor. Bu sonuç, ileride insanların daha sosyal olacağını gösteriyor, çünkü insanlar arası iletişim göz temasıyla başlıyor, etkileyici bir bakış, sosyal iletişimde anahtar rol oynuyor.

Etkileyici bakışları her yaşta korumak mümkün mü? Göz çevresi ile ilgili günümüz estetik cerrahisinde neler yapılıyor?

Yaşlanmak, hem fiziksel hem de ruhsal olarak herkesin yaşamak zorunda olduğu   bir doğal süreç. Bu sürecin yüzümüzdeki etkilerini hafifletmek ise mümkün. Yüz yaşlanması en belirgin olarak göz çevresinde görülen değişiklikler ile kendini gösterir. En sık belirtileri ise, göz çevresindeki kırışıklıklar, üst göz kapaklarında oluşan cilt fazlalıkları, yağ birikimleri ve alt göz kapaklarında ki torbalanmalarıdır. Göz çevresi problemleri aslında basitmiş gibi görünür, oysa üst ve alt göz kapaklarının hassas ve karmaşık anatomik yapısından ötürü çok dikkatli incelemesi gerekir ve buna bağlı çözüm yöntemleri de bir o kadar hassastır.

Günümüz Estetik Cerrahisinde Neler Yapılıyor?

Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem, üst göz kapağına yönelik operasyonlarda fazla olan cildin alındığını, eğer varsa yağ fıtıklaşmalarının düzeltildiğini, alt göz kapağında ise ilerleyen yaşla zayıflayan çeşitli anatomik yapıların düzeltilmesi sayesinde torbalanmaların ortadan kaldırıldığını söylüyor: “Yağ dokusunun değerinin daha iyi anlaşıldığı son yıllarda göz altı torbalarındaki yağ dokusunu çöpe atmak yerine kullanmayı yeğliyoruz. Yaşlanmayla oluşan problemin doku fazlalaşması değil dokuların yer değiştirmesi olduğu net olarak biliniyor artık. O nedenle hiçbirşey fazlalık değil, dokuları çıkarıp atmak yerine olması gereken yere transfer ediyoruz. Böylece yapay, ameliyatlı yüzler  yerine daha doğal ve canlı bir bakış elde ediliyor”

göz kapağı operasyonları

Süreç Nasıl İşliyor?

Göz kapağı operasyonları çoğu zaman lokal anesteziyle veya sedasyon adı verilen hafif bir anestezi yöntemiyle yapılıyor. Yarım saat ile 2 saat arasında değişen operasyon süreleri yapılacak işin detaylarına göre şekilleniyor. Genellikle hastane yatışı gerektirmeyen göz kapağı operasyonlarından sonra, 1 hafta süren göz çevresi morlukları ve şişlikler oluşabiliyor. Ancak hasta 3-4 gün içerisinde normal hayatına dönebiliyor. Göz kapağı cildinin üstün iyileşme kapasitesinden ötürü bu bölgede yara izi problemi de yaşanmıyor.

Göz kapağı operasyonları tek başına veya yüz germe, kaş kaldırma, boyun germe gibi işlemlerle kombine olarak uygulanabiliyor. İyileşme süreci diğer estetik operasyonlara göre nispeten kısa olup, çoğu hastada 1-2 ay içerisinde beklenen sonuçlara ulaşılabiliyor.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.