Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti çok çeşitli sebepler sonucu ortaya çıkabileceği için ameliyat kararı alınmadan önce çeşitli testlerin yaptırılması hastanın yararına olur. Jinekomastiye sebep olan etkenlerin bulunması amacıyla yaptırılan bu testler, ameliyat sonrası tekrar aynı sorunun yaşanması riskini de ortadan kaldırır.

 

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]Ameliyat öncesi[/tab_title][tab_title]Ameliyat sırası[/tab_title][tab_title]Ameliyat sonrası[/tab_title][/tabs_head][tab]

*Yan etkileri olan ve anestezi ile etkileşebilen ilaçlar kullanan kişiler için, bu ilaçların kullanımının ameliyat öncesi süreçte doktora bildirilmesi şarttır.
*Özellikle kan sulandırıcı (Örn: Aspirin gibi) ilaçların ameliyattan en az 1 hafta önce bırakılması şarttır.
*Sigaranın yaraların iyileşmesine verdiği olumsuz etkiler sebebiyle, ameliyat öncesi ve sonrası sigara kullanımı uzun bir süre için sonlandırılmalı, en azından mümkün derecede azaltılmalıdır.
*Ameliyat öncesi meydana gelen enfeksiyonel bir şikayet varsa doktora mutlaka bildirilmelidir.
*Ameliyatın 6 saat öncesinde yeme, içme faaliyetleri kesilmelidir.
*Ameliyatta uygulanacak anestezinin lokal ya da genel olacağı ameliyat öncesinde doktorla görüşülmelidir.
*Ameliyatın bitiminden itibaren hastaya yardımcı olması için bir refakatçi ayarlanması hastanın yararınadır.

[/tab][tab]

*Doktor gerekli ilaçları verip, hastayı ameliyata hazırlar.
*Göğüs ucunda, ten renginden daha koyu renkli olan alanda açılan küçük, yarım ay şeklindeki bir kesiyle ameliyat gerçekleştirilir.
*Ameliyat, jinekomastinin derecesine göre 1-3 saat kadar sürebilir.

[/tab][tab]

*Ameliyatın bitiminde göğüs bandajlarla sarılır.
*Anestezi yöntemine ve doktorun tavsiyesine göre, hasta ya aynı gün taburcu olur ya da 1 gece hastanede kalabilir.
*Kullanılan ağrı kesiciler sayesinde belirgin bir ağrı hissedilmez.
*Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonlardan korunmak için, doktorun tavsiye ettiği süre boyunca antibiyotik kullanılır.
*Ameliyattan 3-4 gün sonra, hasta kendini yormayacak şekilde ve kollarını çok fazla hareket ettirmemek şartıyla işine dönebilir.

[/tab][/tabs]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.