Estetik Burun Ameliyatı – Rhinoplasti

BURUN, yüz güzelliğinin vazgeçilmez bir öğesi olduğu gibi aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok önemli görevleri olan bir organdır.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatları içinde en sık yapılanıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir, veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir. Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştir ve kendinize güveninizi arttırabilir.

Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme bağlı olarak değişecektir. Burun deliklerini birbirinden ayıran bölüm (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yaparak estetik burun ameliyatı yapılır.

 • Dışarıdan belli olan herhangi bir iz olmaz.
 • Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu 2 gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar.
[quote] Burun estetiği aynı zamanda bir sanattır. Ameliyat sonrası hangi burun ölçüsünün hastanın yüzüne uyacağını tahmin etmek çok kuvvetli bir sanatsal öngörü ve ayrıca tecrübeye dayalı beceri gerektirmektedir. Bu beceri yüzlerce burun ameliyatı yaptıktan sonra kazanılabilmektedir. Tecrübe ise, ameliyat sırasında karşılaşılabilecek beklenmeyen durumda ne yapılması gerektiğine cerrahın kısa sürede ve doğru karar vermesini sağlar. Her ameliyat cerrahın tecrübesini arttıracaktır. Tabii her vakadan bir ders çıkarmak, ameliyattan aylar sonra geri dönüp ameliyat öncesi ve sonrası resimleri karşılaştırıp o olgudan gerekli dersi çıkarmak şartıyla.

Prof. Dr. Kutlu Sevin [/quote]

 • Eğer burun şeklinizi beğenmiyorsanız ve geliştirmek istiyorsanız,
 • Burun tıkanıklığına neden olan kemikli bir burnunuz varsa,
 • Aynaya baktığınızda burnunuzun ucu sırtı ve ortası arasında uyumsuzluk olduğunu düşünüyorsanız estetik burun ameliyatı için adaysınız.

Estetik burun ameliyatının görünümünüzü,kendinize olan güveninizi ve sağlığınızı nasıl geliştireceğini merak ediyorsanız bu ameliyatın nasıl yapıldığını ve beklentilerinizin neler olabileceğini bilmeniz gerekir.

Bunun için mutlaka konusunda deneyimli bir Kulak Burun Boğaz veya Plastik Cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir.

Uygun Bir Aday mısınız?

Eğer burnunuzun yüzünüzle uyumsuz olduğunu,veya burnunuzun yüzünüzde çok büyük durduğunu ; insanlarla yüz yüzeyken burnunuzun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, aynada baktığınızda burun kemeriniz sizi rahatsız ediyorsa, burnunuzda eğrilik şekil bozukluğu varsa ve buna burun tıkanıklığı da eşlik ediyorsa veya burnunuzdaki küçük bir kemer yüzünden yüz görünümünüzü estetik olarak geliştirtirmek istiyorsanız siz estetik burun ameliyatı için adaysınız.Çünkü estetik burun ameliyatı ile tüm bu sorunlar çözülebilir.

Ameliyat için uygun adayın taşıması gereken özellikler

Dünyadaki tüm otoritelerin bu konu ile ilgili birleştiği üç nokta:

 • Gerçekçi beklentiler
 • Sağlıklı bir vücut
 • Pozitif bir psikolojidir

Bu üç özelliğe ek olarak;

 • Ameliyatı anlamak
 • Doktor ile sağlıklı iletişim
 • Ne istediğini ve ne istemediğini bilmeyi ekleyebiliriz.

Bu özellikleri kısaca açmak gerekirse;

Bu ameliyatın sonucunda beklentiniz,görüntünüzün estetik açıdan geliştirilmesi olmalıdır.Ameliyat sonrasında rahat nefes aldığınız ,yüzünüz ile uyumlu,doğal (ameliyatlı görünümde olmayan)bir burna sahip olmak oldukça gerçekçi bir beklentidir.

Gerçekçi olmayan ve aşırı mükemmelliyetçi olan adayları memnun etmek çok ama çok zordur.Bu yüzden bu ameliyattan ne beklediğinizi ve nasıl bir burun istediğinizi bilmeniz doktorunuzun ameliyatla ilgili motivasyonunu arttırır.

Rinoplasti Ameliyatı

Estetik burun ameliyatları iki tür teknik ile yapılabilir.Her iki tekniğin de kendine has avantajları mevcuttur.

Bunlardan ilki ‘kapalı teknik’ dediğimiz , tüm kesilerin burun içine yapıldığı daha çok burun sırtı ve ucunda sınırlı bir takım değişiklikler yapılması planlanan hastalarda uygulanan tekniktir.İyi ve tecrübeli ellerde daha büyük deformiteler de düzeltilebilir.

İkinci teknik ise ‘açık teknik’ olarak adlandırdığımız tekniktir.Bu teknikte kapalı teknikte yapılan kesilere ek olarak iki burun deliğinin arasındaki deriye de bir kesik yapılır ve burnun kemik ve kıkırdak yapıları tamamen ortaya konur.Burun delikleri arasına yapılan kesi çoğunlukla hiç iz bırakmadan iyileşir.Bu teknik sayesinde kapalı teknik ile yapamadığımız bir çok işlem yapılabilir.

Peki buruna yeni şeklini nasıl veriyoruz?

Buruna yeni şeklini vermek için burnun kemik ve kıkırdak yapılarından çıkarmamız gereken kısmını çıkarıyoruz, kıkırdak eklememiz gereken yerlere yine burun içinden aldığımız kıkırdaklara yeni şekil vererek ,kıkırdak ekliyoruz ,burun ile yüzün birleşme yerindeki kemiği çok keskin aletlerle kesiyoruz ve burnu gerektiği kadar daraltıyoruz,burun ucundaki kıkırdaklara dikişler atarak veya kıkırdak ekleyerek şekil veriyoruz,gerekirse burun kanatlarına kıkırdak ekliyoruz ve ameliyat sonunda burun tabanı genişse bu kısmını daraltıyoruz. Böylece buruna yeni şeklini vermiş oluyoruz.

Bu aşamadan sonra burun üstünden kaldırdığımız dokuyu burun üzerine tekrar kapatıyoruz.Yapılan kesileri dikiyoruz.Burun içinde septum düzeltildi ise burun içine silikon splint koyuyoruz.Burun üstüne burnun yeni şeklini koruması için plastik veya alüminyum bir kalıp koyuyoruz.

Her estetik ameliyatın olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da limitleri var. Ameliyatı yapan doktor her zaman sizin için en iyisini ister, yüzünüze uygun ve doğal bir burun yapmaya çalışır. Ancak tabii ki elinde sihirli bir değnek yoktur.İyi sonuçlar cerrahın ustalığı ve burnu iyi analiz etmesinin yanında size bağlı bazı faktörlere de bağlıdır. Bu durumu hastalarıma ‘Terzi önemlidir ama kumaş da çok önemlidir.’ sözüyle anlatıyorum. Yani terzi ne kadar iyi ve tecrübeli olursa olsun; dikeceği elbisenin mükemmeliğinde kumaşın da etkisi vardır. Burun derinizin kalınlığı veya inceliği,deri altı dokunuzun kalınlığı, sigara içip içmemeniz, iyi beslenip beslenmediğiniz, burun içi kıkırdak ve kemik dokularınızın kalın veya ince oluşu,ameliyat öncesi burnunuzdaki bozukluğun derecesi ve böyle bir çok faktör doktorun insiyatifi dışında ameliyat sonucunu etkileyecektir.Bu konularla ilgili sorularınızı lütfen doktorunuza sorunuz.

Sonuç olarak ameliyat sonucunuzun iyi olması için doktorunuzla aranızda sağlıklı bir iletişim olması çok önemlidir. Doktorunuz sizin ne istediğinizi, bu ameliyattan ne beklediğinizi tam ve eksiksiz olarak anlamalı, siz de doktorunuzun burnunuza ne yapıp ne yapamayacağını tam ve eksiksiz olarak anlamalısınız.

alıntı: Op. Dr.Emre İLHAN

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.