Türkiye’de Estetik ve Kozmetik Tedaviler

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, Estetik ve kozmetik tedaviler hakkında bilgilendiriyor.

Deriniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve kıymetlidir,

Derinizi uzmanına emanet edin!

guzel-300x134Ülkemizde deri ile ilgili estetik ve kozmetik tedavilerde Dermatoloji ve Plastik Cerrahi olmak üzere iki uzmanlık dalı vardır. Dermatoloji uzmanları deri hastalıklarını teşhis ve tedavi yetkisine sahip doktorlardır. Dermatologlar deri ve zührevi hastalıklarının tedavisi dışında uzmanlıklarının gerektirdiği botoks, dolgu, prp, ip uygulamaları, gibi tıbbi estetik ve kozmetik uygulamaları da uygulama yetkisine sahip uzman doktorlardır.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, ”istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yaygın olarak kullanılan IPL ve lazer tedavilerinin yasal olarak sadece doktor diploması olan kişilerin ya da bu kişilerin gözetiminde çalışan eğitilmiş personelin yapabileceği tıbbi tedavilerdir. Bu cihazların ” yanık oluşumu ”, ” kalıcı izler ” ve hatta tedavi sırasında benler korunmaz ise ” deri kanseri oluşumu ” gibi yan etkileri vardır. Cihazlar derinin özellikleri konusunda yeterli eğitimi olmayan ( ki dermatoloji uzmanı olabilmek için yaklaşık 10 yıl gerekir) kişiler tarafından tek başlarına , kontrolsüz bir şekilde uygulandığında ; bu yan etkilerin oluşma olasılığı doğal olarak artmakta ve tedavileri de mümkün olmamaktadır. Halkımız sadece epilasyon için değil leke , iz, akne, cilt gençleştirme amacıyla yapılan tüm lazer tedavileri için iç rahatlığıyla dermatoloji uzmanlarına başvurabilir” diyerek halkımıza daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

bomanDİğer taraftan Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, ”Mevcut yasalara göre güzellik salonları tıbbi işletme değillerdir ve içlerinde herhangi bir tıbbi işlem yapılamaz.Her ne kadar Estetik ve kozmetik gibi tanımlamalar kulağa soft terimler gibi gelseler de bu tip işlemler kesinlikle salonlarda uygulanamaz. Bu nedenle denetimleri belediyelere (sağlık bakanlığı ya da il sağlık müdürlüklerine değil!) bırakılmıştır. Ancak yapılan tüm bu yasal düzenlemelere rağmen halen güzellik salonlarında ehil elde yapılması gereken tıbbi estetik ve kozmetik işlemler hız kesmeden yapılmaya devam etmektedir. Bu konuda belediyelerde yavaş yavaş bir bilinç oluşmakla birlikte hala denetimler çok yetersizdir. Bu ortamda halkımızın bilinçli davranması gerekmektedir. Yasaya göre güzellik salonlarında hiç bir tıbbi işlem yapılamaz. Botoks, dolgu, PRP, ip uygulaması gibi tıbbi estetik ve kozmetik işlemleri ile yine tıbbi tedaviler olan lazer ve IPL cihazları mutlaka doktorların gözetiminde yasada sağlık işletmesi olarak tanımlanan poliklinik, tıp merkezi, özel hastane ve muayenehanelerde hekimlerin kontrolü altında yapılmalıdır” diyerek kişilerin yasal hakları ve karşılaşabilecekleri mevzuatlarla ilgili de önemli bir noktaya değinmektedir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, ” halkımızda görsel medyada ortaya çıkan dolgulu, botokslu, estetikli gibi algıların aslında doğru uygulamalar olmadığını, yetkin eller tarafından yapılan doğru uygulamaların bu tip sonuçlar ortaya çıkarmadığını, yeterli miktarda ( ne çok fazla ne de çok az)  yapılan uygulamalarda doğala en yakın sonuçlar alındığını, bu sebeple alanında uzman kişilerce (doktorlar) yapılan antiaging işlemlerin çok başarılı olduğunu”belirtmektedir.

Sonuç olarak Dermatoloji Uzmanı Dr. Berkant OMAN, ; ”Dermatoloji uzmanları ve Plastik cerrahi uzmanları halkımızın iç rahatlığı ile başvurabileceği bu alanda ihtisas yapmış yetkin hekimlerdir” diyerek sözlerini tamamlamaktadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.