Soğuk algınlığı, grip ve virüsler

Okullar virüslerin yayılması için mükemmel birer ortamdır. Bunun nedeni içinde birbirine yakın çok sayıda insanın bulunduğu sıcak ve kapalı mekanlar olmalarıdır.

En yaygın görülen virüsler grip ve soğuk algınlığına yol açanlar olmakla birlikte, daha başka pek çok virüs vardır.

Çocuğunuz okul çağına gelene kadar kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi bazı hastalıklara karşı aşılanmış olacaktır ancak halen suçiçeği veya enfeksiyöz mononükleoz gibi hastalıklara yakalanma ihtimali vardır.

Soğuk Algınlığı

Yüzlerce soğuk algınlığı virüsü olduğundan, çocukların birbiri ardına soğuk algınlığına yakalanması mümkündür. Soğuk algınlığı özellikle insanların iç mekanlarda daha fazla zaman harcadığı kış aylarında yaygındır. Bunun nedeni soğuk algınlığı virüslerinin sıcak, kapalı mekanlarda daha kolay yayılmasıdır. Ayrıca merkezi ısıtma (kalorifer sistemi) da burnunun içini kaplayan ve virüslere karşı önemli bir savunma kalkanı gören burun sıvısını kurutur..

Soğuk algınlığı öksürük, hapşırma ve konuşma yoluyla bir kişiden bir başkasına geçer. İçinde virüs bulunan minik hava zerrelerini solursanız enfeksiyon size de bulaşabilir. Soğuk algınlığı enfekte olmuş kişinin kapı kolu ve telefon gibi nesnelere dokunmasıyla da bulaşır.

Soğuk algınlığı belirtileri arasında tıkalı veya akan burun, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş ve bitkinlik sayılabilir ve bu belirtiler genellikle 2-14 gün sürer. Belirtileriniz başlamadan bir gün önce ve geçtikten sonraki dört güne kadar enfekte haldesinizdir.

Çocuğunuzun vücudu normalde tıbbi tedavi olmadan soğuk algınlığını atlatacaktır ancak bol sıvı almasını sağlamanız gerekir. Parasetamol bir ağrı kesicidir ve ateşin düşürülmesine de yardımcı olur. Küçük çocuklar için sıvı halde de bulunur.

Grip

Gribe influenza virüsü neden olur. Hastalık enfekte olmuş kişiyle veya bu kişinin dokunduğu eşyalara temas etmekle ya da öksürük ve hapşırıkla yaydıkları virüslü zerreciklerden bulaşır.

Grip yüksek ateşe (en az 38.3°C veya 101.0°F), titremelere, baş ağrısına, iştah kaybına, öksürük ve bitkinliğe neden olabilir. Grip olan çocuklarda hastalığa kusma ve ishal de eşlik edebilir.

Gribin kesin bir ilacı olmadığından çocuğunuzdaki belirtilerin tedavi edilmesi gerekir. Bol bol dinlenmeleri ve dehidrasyona uğramamak için bol sıvı almaları gerekir. Parasetamol ateşi düşürmek için kullanılabilir ve aynı zamanda ağrı kesici görevi de görür. 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir. Dekonjestanlar burun ve boğazdaki tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Bilgi almak için doktorunuza danışmanız gerekir.

Korunma

Çocuğunuzu soğuk algınlığı ve gripten tamamen korumanız mümkün değildir ancak virüs alma ihtimallerini azaltabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun düzenli olarak ellerini yıkadığından emin olun. Bu sayede enfekte olmuş birisinin dokunduğu bir eşyadan virüs kapmasını engellemiş olursunuz.
  • Arkadaşlarından biri soğuk algınlığı veya grip olmuşsa, iyileşene kadar yakın şekilde oyun oynamamalarını sağlayın. Çocuğunuz sık hastalanıyorsa, vücutları soğuk algınlığı ve grip virüsü kapmaya daha yatkındır.
  • Çocuğunuzun yeterince uyuduğundan ve bol meyve sebze içeren dengeli bir beslenme tarzı benimsediğinden emin olun. Okula gitmeden önce yapılacak güçlü bir kahvaltı çok önemlidir.
  • Çocuğunuz soğuk algınlığına yakalanmışsa, öksürdüğü veya hapşırdığı sırada ağzını kapatmasını ve kullandığı mendilleri derhal çöpe atmasını öğretin. Bu sayede grip veya soğuk algınlıklarını başkalarına bulaştırma riski azalmış olur.
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.